Головна Світ мами Традиції святкування Пасхи

Традиції святкування Пасхи

mamabook
331 Переглядів

пасха, великденьВеликдень – одне з найбільш та найшанованіших церковних свят. В Україні Пасху відмічають з особливим розмахом, дотримаються велтикої кількості правил та традицій.

В пострадянських країнах, особливо України, Білорусі та Росії паску святкують з особливим розмахом. Так як паска вважається найважливішим церковним святом і подією року, а також служить нагадуванням про благу вість спасіння всього людства від гріхів для християн.

Великодні богослужіння
Відповідно в день паски в цих країнах проходять найбільші і урочисті пасхальні богослужіння, на яких раніше на Русі хрестили всіх бажаючих, які пройшли попередній пост, але зараз ця традиція майже забута.

Слов’яни в основному на пасхальному богослужінні святять різні принесені з собою продукти харчування (великодні паски, пофарбовані в різні кольори великодні яйця та інші продукти).

Примітно, що пасхальне богослужіння в Україні та Росії за традицією відбувається саме вночі в “страсну суботу” із заходом сонця, і найчастіше триває до самого світанку, а буває й довше.

Хоча природно є країни, в яких пасхальні богослужіння починаються, навпаки, зі сходом сонця, так відбувається по пасхальним традиціям і звичаям, наприклад у Сербії.

Великодній вогонь
А в найбільших містах України, Росії і в Греції віруючі навіть чекають прибуття “Благодатного вогню з храму господня” перед початком великого пасхального богослужіння, який повинен прибути туди з самого Єрусалима.

Правда це трапляється з успіхом не завжди, але в разі вдалого результату, священики потім розносять цей вогонь по всіх храмах міста. Потім Християни запалюють свічки від цього “святого” вогню, а після богослужіння забирають свічку або лампаду з вогнем додому, і за народною традицією вважається, що якщо він по дорозі додому не згасне, то це дуже хороший знак, а деякі особливо завзяті навіть намагаються підтримати цей вогонь до наступного року.

За традицією пасхальний вогонь символізує “божий світ”, який сходить на людей у ​​свято Пасхи і дарує їм просвітництво.

Пасхал і великоднє багаття
А у католиків на католицьких богослужіннях цей же самий ритуал і великодній звичай проводиться зі спеціальною свічкою, званою “пасхал”, яка розпалюється в храмі, а потім перед початком служби від нього запалюють свічки інші віруючі.

Хоча раніше в дореволюційні часи і зараз в деяких країнах на заході розпалюють на території біля храмів цілі багаття, які, наприклад, у Німеччині та Греції досі символізують як би ритуальне спалення “Іуди”.

Ну і звичайно від цього вогню може зігрітися будь-який бажаючий, який вийшов з пасхального служіння або йде туди, а також він може символізувати багаття, у якого грівся сам апостол “Петро” в подіях, що згадуються в Біблії.

Світло від подібного пасхального вогню символізує Боже світло і оновлення, а в деяких країнах йдуть ще далі, влаштовуючи цілі вистави з феєрверками, хлопавками та іншими святковими світловими атрибутами.

чашка, чашки, товар

Оригінальні подарункові чашки (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Традиції та звичаї пасхального столу
Раніше в православ’ї на богослужіннях використовували навіть спеціальний освячений квасний хліб “артос” і ті, хто з якоїсь причини не причастився на паску, міг зробити це за допомогою подібного “святого хліба”. Який зараз вже повністю по традиціям і звичаям сучасного великоднього столу замінили великодні паски або рідше паски.

Ягня до великоднього столу
Також за старою єврейською та біблійною традицію святкування паски бажано заколоти на це свято в жертву хоча б одного невинного ягняту “Агнця”.

Правда в сучасній Україні цей звичай повністю замінили поїданням сирної паски з літерами “ХВ” або пирога у формі ягня. Але в тій же Болгарії, Італії, на Балканах та деяких інших країнах невинного ягняти досі обов’язково забивають до цього веселого і світлого свята.

Великодній хресний хід
Поширений звичай здійснень пасхального хресного ходу. Зазвичай по Православній традиції хресний хід з іконами відбувається перед паскою, а по католицької після здійснення самої літургії. Такий хресний хід раніше проходив по будинку в усіх навіть невеликих селах, де віруючі люди могли винести всі свої ікони та інші релігійні атрибути на освячення і “перезарядку”.

У слов’янських країнах раніше також дозволялося під час великодніх свят бити в церковні дзвони, тому що до свята вони повинні були мовчати. У Бельгії навіть збереглося прислів’я “Дзвони мовчать до паски, так як поїхали в Рим, і повернуться звідти з кроликом і яйцями”.

У деяких країнах, наприклад, в Греції ще пам’ятають про первісне значенне походження цієї церковної традиції святкового дзвону, і як тільки ті, хто читає Євангеліє, згадують рядки про землетрус в Єрусалимі, дзвони підіймають такий шум, що здається що це землетрус стався і сьогодні.

А іноді цьому дійству допомагають і парафіяни, хто шумить сидіннями лавок, хто просто б’є палицею об залізну драбину, що в теорії символізує відкриття труни господньої при воскресінні Христа.

вишиванка, футболка, товарНа фото: Якісні вишиванки для дітей різного віку (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також