Головна Школярі Домашні завдання: необхідність чи трясовина минулого?

Домашні завдання: необхідність чи трясовина минулого?

mamabook
173 Переглядів
зно 2020

зно 2020

Національна освітня асоціація вважає за правильне, щоб першокласники витрачали на домашні завдання до 10 хвилин, другокласники – 20, третьокласники – 30 і так далі. Але, на жаль, нині школярі отримують значно більший обсяг задач додому. Тож, наприклад, учень 5 класу в середньому витрачає на розв’язок задач з математики, написання твору з англійської мови тощо 3-4 години.

Чому великі обсяги домашніх завдань шкодять дітям?

В одному із американських досліджень вчені довели, що просячи дітей приділяти велику кількість годин на домашнє завдання, батьки та вчителі не тільки не допомагають їм, але й завдають шкоди фізичному та емоційному здоров’ю. Адже:

  • дитина втомлюється та перестає слідкувати за осанкою, тому є ризик неправильного формування скелету та виникнення інших захворювань опорно-рухового апарату;
  • учень надмірно навантажує зір, що може викликати погіршення гостроти та порушення функціонування зорового нерва й ока;
  • школяр може відчувати себе пригнічено, адже одноманітна робота та перевищена кількість інформації негативно впливають на нервову систему;
  • дитина втрачає інтерес до навчання, адже нецікаві домашні у надмірній кількості втомлюють;
  • школяр не встигає відпочити, оскільки організм з кожним днем виснажується більше й більше.

Тож у результаті учень щодня отримуватиме стрес та внутрішньо відштовхуватиме всю запропоновану інформацію у майбутньому. Навіть якщо вона буде цікавою та за інтересами.

курси англійської

Як зробити домашні ефективними та безпечними?

Деякі експерти пропонують відокремити домашні завдання від загальної оцінки рівня знань учнів. Адже хоча домашні можуть бути ефективним інструментом для моніторингу прогресу, виставлення оцінок може фактично підірвати заохочення учнів зосереджуватися на своїх результатах, а не на засвоєнні матеріалу. Деякі закордонні спеціалісти сфери освіти рекомендують давати детальний зворотний зв’язок замість звичних оцінок. Це допоможе зберегти контроль над навчанням та водночас не зупинить інтерес школярів до вивчення нового.

  • Зробити домашнє завдання більш корисним для дітей також допоможе правильний підбір типів задач. У психології існує добре поширена концепція, відома як ефект інтервалу, що передбачає підбір матеріалу, який дає можливість легше вивчати інформацію, переглядаючи її кілька разів короткими серіями. Це підтверджує ідею про те, що коротші завдання можуть бути більш корисними, ніж великі навантаження.
  • Багато противників домашнього завдання додають, що домашні завдання повинні викликати у дитини вроджену допитливість. Легко знайти анекдотичні докази від педагогів, які перестали призначати домашні завдання лише для того, щоб виявити, що їхні учні зрештою беруть участь у більш самостійному навчанні. Тож, можливо, краще запропонувати учню цікавіші сюжети задач або відео формат додаткового матеріалу для самостійного опрацювання.

школа

Як допомогти дитині виконувати великий обсяг домашніх?

Українська освіта нині робить значні спіхи у зміні пріоритетів та правил й впевнено крокує до європейських стандартів, що націлені на дитиноцентризм. Але поки зміни ще на етапі узгодження та встановлення, дітям потрібно й надалі виконувати великий обсяг домашніх робіт. Щоб допомогти школяру вдома, батькам варто:

  • Разом із дитиною створити графік виконання домашніх та вилаштувати пріоритети, залежно від обсягу та складності матеріалу. Рекомендуємо насамперед опрацьовувати складну інформацію, а більш легкі теми та види робіт лишати на потім.
  • Залишайте для дитини час відпочинку перед виконанням домашніх. Залежно від характеру, звичок та темпераменту, школяр може відпочити у своїй кімнаті за книгою чи прослуховуванням спокійної музики, поспати або позайматись хобі. У такий спосіб нервова система відпочине, й дитина зможе більш продуктивно виконувати завдання.
  • Скористайтеся готовим домашнім завданням для перевірки правильності виконання роботи. Зазвичай учні дуже хвилюються перед перевіркою домашньої в школі, адже здебільшого невпевнені у результаті. Тож ГДЗ 5 клас з предметів українська мова, пізнаємо природу, українська література, історія тощо чи подібний підручник для інших рівнів навчання допоможе позбутись хвилювання.

І, звісно, обов’язково підбадьорюйте та підтримуйте дитину. Адже любов батьків та спокійна атмосфера вдома сприяють кращій ефективності навчання та самопочуття учня.

Читайте також