Рослинне молоко – один із найкорисніших продуктів для здоров’я. На відміну від коров’ячого чи козячого молока, цей продукт не містить чужорідний для нас білок, тож і не викликає алергію, харчову непереносимість. Готувати рослинне молоко можна з багатьох видів горіхів. Одним із найсмачніших та найкорисніших вважається молоко з мигдалю. Наш сайт Mamabook підкаже, як його правильно приготувати та вживати.
Інгредієнти:
- 1 склянка мигдалевих горіхів.
- 3 склянки питної води.
Активація горіхів
Усі види горіхів мають у своєму складі підвищений рівень фітинової кислоти. Вона захищає горіхи від поїдання тваринами, птахами. Зруйнувати фітинову кислоту може лише пророщування. Доки кислота є в складі горіхів, вона блокує засвоєння мікро- та макроелементів. Тож незамочені (неактивовані) горіхи не дають жодної користі для нашого організму.
Як активувати мигдаль? 1 склянку горіхів ввечері залийте водою так, щоб вона повністю покрила мигдаль. Горіхи повинні простояти у воді всю ніч.
Приготування молока
– Активований мигдаль потрібно промити, засипати у блендер, долити воду. Правильна пропорція будь-якого рослинного молока – це співвідношення горіхів із водою як 1:3 або 1:4. Якщо налиєте менше води, то молоко буде достатньо поживним і калорійним. Від нього часто починає боліти підшлункова. Тож води повинно бути достатньо.
– Збийте горіхи з молоком. Після цього відіжміть через марлю, складену в 3 три рази, або ж спеціальний тектсильний мішечок для приготування молока.
– Горіховий жмих, який залишився, чудово підходить для приготування смачних хлібців.
Як зберігати та вживати мигдалеве молоко
Тримати його потрібно в холодильнику не більше 2 діб. Додавати до молока можна ванілін, банани, сироп агави, збиті фініки, будь-які ягоди. Також молоко п’ють у чистому вигляді або додають до десертів. Нагрітим молоком можна заливати сухі сніданки, вівсяні пластівці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Унікальний рецепт балійського напою для суперздоров’я