Головна Здоров'я Як правильно доглядати за хворими після інсульту: поради родичам

Як правильно доглядати за хворими після інсульту: поради родичам

mamabook
195 Переглядів
хворий

хворийПроцес реабілітації хворого після перенесеного інсульту передбачає комплекс дій. Не даремно лікарі кажуть: лікування у умовах лікарні – лише половина справи. Те, наскільки відновиться пацієнт після хвороби, залежить від якості реабілітації.

Завдання №1 – запобігти пролежням

Людина після інсульту може бути частково чи повністю нерухомою – від кількох тижнів до місяців. І весь цей час потрібно виконувати масажі й перевертати тіло хворого, аби не утворювалися пролежні. Перевертати людину потрібно чітко кожні 2 години. Недотримання цієї жорсткої вимоги призводить до плачевних наслідків – м’язової атрофії та розвитку гнійних ускладнень. Пролежні можуть стати причиною сепсису, тому хворобу буде необхідна екстрена госпіталізація.

Подбати про кровоток

Людині, яка тимчасово нерухома, загрожує уповільнення кровотоку. Це призводить до двох небезпечних наслідків: гіпоксія тканин та органів, а також тромбози у венах на ногах.

З метою профілактики застійних явищ у перші 2 доби після інсульту мінімум 5 разів на день виконується гімнастика для нижніх кінцівок. У випадку, коли нога або обидві ноги не паралізовані та пацієнт зберігає їхню нерухомість, потрібно постійно змушувати хворого робити повільні рухи самостійно.

Що повинен робити хворий:

  • Піднімати й опускати ноги по черзі.
  • Намагатися лежачи відводити ноги в різні сторони по черзі.
  • Виконувати згинання та розгинання колінного суглобу.
  • Пропрацьовувати рухи гомілковостопних суглобів.
  • Рухати пальцями ніг.

Якщо рухи достатньо слабкі, то виконується почергова гімнастика: самостійно хворим, а потім – допомога людини, яка за ним доглядає.

Інтенсивний масаж заборонено! Можна виконувати лише легкі похлопування та прогладжування. Якщо в пацієнта діагностовано варикозне розширення вен, то перші 2-3 дні ноги потрібно перемотувати еластичним бинтом.

вода

Попередити зневоднення

Є ще одна небезпечна проблема, яка призводить до сильного загущення крові. А це також провокує тромбози. При густій крові знижується ефективність та насичення киснем мозку, всіх внутрішніх органів. Для відновлення організму необхідний повноцінний водний режим. Норма для людини – 2 л води на добу. Частина цього об’єму надходить із їжею, а інша повинна надходити виключно у вигляді чистої негазованої води. Хворий, який не здатен пити самостійно, рідину порційно вводять через зонд або у вигляді внутрішньовенних крапельниць.

Захист легень

Через відсутність руху зростає ризик застійних явищ у легенях. Не дивно, але люди після інсульту нерідко отримують ще й пневмонію. Аби попередити цю проблему, потрібно регулярно виконувати з хворим дихальну гімнастику.

Найпростіша, але дуже ефективна вправа – надування повітряних кульок.

Також для здоров’я дихальної системи важливо щоденно провітрювати приміщення. Виконувати його потрібно мінімум двічі на день по 15 хвилин. Хворого обов’язково накривають ковдрами, на голову надягають шапку.

Пам’ятайте, будь-які ускладнення важливо вчасно попередити. Тому регулярно консультуйтеся з лікарем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як знизити тиск без ліків

Читайте також