У народі його ще називають негній-дерево. В України ця дивовижна рослина вважається рідкісною та занесена до Червоної книги України.
Як виглядає?
Це високе хвойне дерево (15-16 м) або кущ (3 м). Кора я тиса гладенька. Деревина дуже гарного червоного кольору. Саме через її красу це дерево вирубували для вироблення розкішних меблів, паркету. Хвоя у дерева двох кольорів: зверху росте насиченого зеленого кольору, а знизу – світленька зелена. Цікаво, що тис – це дерево-довгожитель. Тривалість життя складає 1000-3000 років.
Де можна знайти?
Тис ягідний зберігся лише в гірських територіях нашої країни. Це Карпати та Крим.
Отруйне дерево з цілющими властивостями
Усі частини дерева (кора, листя та навіть деревина) є отруйними. Вони у великій кількості містять таксин. Це алкалоїд, сильна отруйна речовина. Раніше у будинках навмисне робили дерев’яні балки на стелі з ягідного тису. Будинок був захищений від інфекції, що було актуально у давнину, коли люди масово гинули від епідемій.
Ягідний тис отруйний для людини та багатьох видів тварин. Цікаво: чим старше дерево, ти воно отруйніше. У сиву давнину тис використовувася як надійний спосіб вбити суперника. З деревини виготовляли кубок для напоїв. Випивши з такої чаші вина, людина швидко помирала.
Також у народі вірили, що крона цього дерева дуже небезпечні. Вважалось, що під тисом не можна спати, бо більше вже ніколи не прокинешся. Проте з часом було доведено, що це не так. Смертельною дозою для людини є вживання у їжу 100 г свіжої хвої. Також у жодному випадку не можна пробувати гарні червоні ягідки, які ростуть на дереві.
Проте олені та зайці вільно їдять кору та хвою листя без шкоди для свого здоров’я.
Захист від нечистої сили
Наші предки робили амулети з деревини ягідного тису. Вважалося, що дерев’яне намисто та маленькі фігурки захистять людину чи оселю від нечистої сили.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цікаво для дітей: чим відрізняється заєць від кролика?
ЦІКАВЕ ВІДЕО ДЛЯ ДІТЕЙ: 10 найстаріших дерев України