Дятли – невтомні й працьовиті. Аби здобути собі їжу, птахові доводиться зробити сотні ударів дзьобом за хвилину. Проте, на жаль, ми дуже мало знаємо про цих птахів. Наш сайт Mamabook розповість про факти, які обов’язково вас вразять.
Заховані жолуді
Жолудевий дятел з Північної Америки харчується не комахами, як більшість його побратимів. Його основна їжа – самі жолуді. Восени він починає готувати собі запаси на зиму. На одному дереві один птах здатен зробити за осінь до 500 отворів, у кожен з яких захований жолудь.
Великий та маленький
Найбільший представник роду – американський королівський дятел. Його тіло досягає довжини в 53 см. А от найкрихітнішим представником є карликовий дятел, яке не перевищує 8 см.
Барабанний дріб
Орнітологи розповідають, що дятли – єдині птахи, які спілкуються завдяки підручним засобам. Аби скликати інших птахів, дятли знаходять старі консервні банки, металічні стовпи та починають по них голосно відбивати дріб.
Дятли-грабіжники
Ще один дятел також полюбляє не личинки комах. Великий плямистий дятел нападає на гнізда невеликих птахів, краде в них яйця і навіть з’їдає пташенят.
Супершвидкість
Багатьом цікаво, із якою швидкістю дятли здатні довбати дерево. Виявляється, птах робить 20-25 ударів за 1 секунду! Отже, за один день лише одна пташка здатна вдарити по дереву 900 000 разів.
Не лише їжа
Ми звикли вважати, що дятли стукають по стовбуру лише з метою пошуку їжі. Насправді їхній дзьоб – чудовий спосіб спілкування. Довбати дерево птах може для пошуку пари, а також відлякуючи інших дятлів. Своїм стуканням він демонструє, що територія зайнята.
Яке навантаження
Птах прикладає неймовірну сили, аби вдарити дзьобом по твердому дереву. Підраховано, що при кожному ударі на голову дятла припадає навантаження в 1 кг.
Липкий язик
Природа наділила дятлів цікавою властивістю – у птахів липкий і дуже довгий язик. Завдяки цьому дятли можуть легко діставати комах, які заховалися глибоко в тонких отворах.
Довбати грунт
Є серед дятлів ще один цікавий вид – земляний. Він видовбує отвори безпосередньо в землі та дістає комах, личинок.
Хвіст-опора
Довгий та пружний хвіст потрібен птахам, аби тримати баланс під час ударів. Хвіст виконує серйозну робота та отримає велике навантаження – за літо птах стирає об кору 10-15% довжини хвоста. Хвостове пір’я настільки гостре та жорстке, що об нього можна порізатися.
Пальці навиворіт
Для того, аби міцно триматися на дереві, природа передбачила цікаве розміщення пальців на лапках птаха: два направлені уперед, ще два – назад. А от у решти птахів попереду 3 пальців, назад розвернутий – 1.
Без травм
Учені тривалий період намагалися з’ясувати, чому птахи не отримують струс мозку. Адже вони наносять дуже потужні удари по твердій поверхні. Виявилося, спеціальний м’яз відсуває черепну коробку від дзьоба при кожному ударі.
Захист від пилу
Коли дятел довбе дерево, то пил й друзки летять в різні сторони. Але сам птах не страждає. Чому? При кожному ударі він закриває перетинки ока. А от перед його ніздрями ростуть жорсткі волосинки – вони закривають вхід в органи дихання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цікаво знати: чому птахи летять клином