Головна Школярі Цікаво знати: чому птахи летять клином

Цікаво знати: чому птахи летять клином

mamabook
3280 Переглядів
птахи
птахиВи коли-небудь спостерігали, як птахи летять у вирій чи повертаються додому з теплих країв?

Птахи завжди тримаються певного положення у просторі – вони летять ключем. Учені знайшли пояснення, чому птахи рухаються у повітрі саме так. Про це розповість наш сайт Mamabook.

Допомога ближньому

Дослідження довели: птах, зробивши замах крилами, створює повітряний коридор для того, хто летить за ним. Таким чином, він допомагає сусідові підніматися вгору без особливих зусиль – лише за рахунок повітряного потоку. Доведено, що завдяки формі клина зграя рухається зі швидкістю на 74% більше, ніж міг би розвинути кожен птах наодинці.

До речі, цей прийом часто використовують спортсмени. Під час бігу, їзді на велосипеді, у лижних гонках. Якщо дистанція на витривалість, то спортсмени послабше тримаються лідера. Бігти чи їхати за ним у рази легше. І лише на фініші спортсмени роблять ривок, аби випередити найсильнішого на останніх сотнях метрів.

Ще один цікавий момент. Підраховано, що літаки, вибудовані клином, використовують до 40% менше пального під час польоту.

птахи

Завдання ватажка

Очолює клин, звичайно ж, найсильніший птах. Він створює повітряні коридори в обох напрямках – по обидва боки крил. За ними рухаються також достатньо сильні птахи, а у кінці клину завжди вибудовуються молоді, неокріплі та без досвіду довгих перельотів.

До речі, коли ватажок відчуває сильну втому, він переміщує у кінець зграї, а його місце заступає інший сильний птах. Відпочивши вдосталь, ватажок знову повертаєте у чоло.

Людям варто взяти на озброєння таку згуртовану працю птахів: якби ми виконували якусь важливу працю по черзі, то разом впоралися б швидше і легше.

птахи

Чому клин не розпадається

У кожного птаха зі зграї є своє завдання. Навіть ті птахи, які замикають клин, мають свою місію. Наприклад, гуси в кінці зграї завжди видають звуки під час польоту. Таким чином, вони підбадьорюють птахів попереду летіти швидше, не зменшуючи темпу. Кожен птах знає, що відповідає за сусіда. Тож йому не можна демонструвати втому чи лінь. Якщо клин розпадеться десь посеред моря – загине вся зграя.

Пташина мудрість

Нерідко трапляється так, що в дорозі хтось із птахів сильно слабне, захворівши. Такий птах не може продовжувати свій політ. Як діє зграя? Слабкий птах залишає клин разом з двома побратимами. Вони будуть супроводжувати його політ, аби допомогти долетіти до якогось безпечного місця. Ці два птахи будуть залишатися з хворим увесь час, допомагаючи шукати йому їжу. Коли птах видужає, троє полетять наздоганяти свою граю, прибившись до клину інших птахів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цікаво для дітей: як прокидаються мурахи навесні (фото, відео)

плашка

Читайте також