Головна Вагітність Чим відрізняється довгий протокол ЕКЗ від короткого

Чим відрізняється довгий протокол ЕКЗ від короткого

mamabook
210 Переглядів
лікар

лікар

ЕКЗ чи запліднення ін вітро можна проводити в природному циклі та з гормональною стимуляцією, в результаті якої дозріває відразу кілька яйцеклітин. Застосування гормональних препаратів дозволяє суттєво збільшити шанси на успіх ЕКЗ.

Клініки ЕКЗ в Україні проводять довгий та короткий протоколи, тривалістю 6 та 4 тижнів, відповідно. Відмінності протоколів полягають у схемі запровадження гормональних препаратів, кількості фаз. І кожна схема має свої переваги і недоліки.

Довгий протокол

Довгий протокол передбачає підготовчий етап, що починається тиждень до останнього дня менструального циклу. Це так звана регулююча фаза тривалістю 10-15 днів. У цей період вводять препарати, які зупиняють менструальний цикл, пригнічуючи вироблення фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого гормонів – агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону (ГнРг) або його антогоністи.

Після завершення регулюючої фази проводять УЗД та роблять аналіз крові. Діаметр фолікулів у яєчниках не повинен перевищувати 15 мм, а вміст естрадіолу – 50 пг/мл.

На 2-7 день менструального циклу розпочинають фазу стимуляції тривалістю 8-12 днів. В організм жінки вводять фолікулостимулюючий гормон, який необхідний для дозрівання фолікулів, не скасовуючи агоністи ГнРГ, але використовуючи їх у менших дозах. Стан контролюють за допомогою УЗД та аналізів крові. До закінчення етапу середній діаметр фолікулів має бути більше 20 мм, а товщина ендометрію більше 8 мм.

На останньому етапі, за 36 годин до забору яйцеклітин, вводять ХГЛ, що сприяє остаточному дозріванню фолікулів.

Переваги:

  • висока якість отриманих яйцеклітин та ембріонів;
  • максимальну кількість ооцитів;
  • повний контроль процесу дозрівання фолікулів.

Недоліки:

  • високий ризик розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників проти інших протоколів;
  • побічні реакції на препарати, що вводяться в період регулюючої фази: пітливість, головний біль, стомлюваність, безсоння.

Довгий протокол найбільше підходить молодим жінкам, які мають такі гінекологічні захворювання, як міома, ендометріоз, а також при дозріванні неякісних яйцеклітин у природному циклі.

Короткий протокол

На відміну від довгого протоколу, короткий протокол ЕКЗ не передбачає регулюючої фази, тому його тривалість не 6 тижнів, а лише 4 тижні. Попередньо проводять УЗД, оцінюючи стан матки після менструації.

Процедуру починають на 3-5 день менструального циклу безпосередньо з фази стимуляції гормонами – фолікулостимулюючими та агоністами ГнРГ. Кожні 2-3 дні проводять УЗД та аналізи крові на гормони. Про успішне завершення фази сигналізує збільшення розміру фолікулів, що досягають у діаметрі 18 мм, збільшення товщини ендометрію в матці до 8 мм та 3-кратне збільшення рівня прогестерону.

Далі, як і в довгому протоколі, вводять ХГЛ і забирають яйцеклітини.

Переваги короткого протоколу:

  • менший ризик розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників;
  • висока якість ооцитів.

Недоліки:

  • менша кількість яйцеклітин порівняно з довгим протоколом;
  • дозрівання ооцитів у різний час.

Короткий протокол застосовується, якщо вік пацієнтки понад 35 років, при полікістозі яєчників, високому ризику гіперстимуляції яєчників та бажанні знизити інтенсивність побічних ефектів.

Таким чином, короткий протокол відрізняється від довгого відсутністю регулюючої фази, більш високою якістю отриманих яйцеклітин, але меншою їх кількістю.

Читайте також