Шипшина – потужне джерело вітаміну С, ефективний засіб для стимуляції захисних властивостей організму, благотворно впливає на процеси травлення, посилює метаболізм, вивидить з організму шлаки, токсини, продукти розпаду, має сечогінні властивості.
Особливо корисна шипшина в період осінь-зима, оскільки не лише укріплює імунітет, але й застосовується як засіб для профілактики сезонного авітамінозу.
Наш сайт Mamabook представляє корисну підбірку рецептів домашніх напоїв з шипшиною.
Класичний чай з шипшини
Візьміть півсклянки сухих ягід шипшини, прокрутіть через м’ясорубку чи подрібніть ягоди за допомогою блендера. Шипшину висипаємо в каструлю та заливаємо 2-25, л води. Доводимо до кипіння, зменшуємо вогонь та кип’ятимо ще хвилин 10. Тепер шипшину потрібно відставити на 2 години. Потім знову довести до кипіння і потримати на слабкому вогні ще 15 хвилин. По мірі необхідності, потрібно доливати потрошку воду. Додайте мед – і чай готовий до вживання! Завдяки такому способу приготування шипшина зберігає максимум корисних речовин, а смак напою стає дуже вираженим, насиченим.
Напій з шипшини з корицею та гвоздики
Приємний аромат та смак чаю з шипшини додадуть спеції. Візьміть півсклянки ягід шипшини, подрібніть на блендері. Ягоди потрібно виписати в каструлю, залити 1 л кип’ятка, дати настоятися 1 годину. Тепер долийте ще 1 літр води, доведіть до кипіння. Додайте в каструлю 1 паличку кориці та 1-2 гвоздички. Тримайте на середньому вогні ще 10 хвилин. Візьміть скляний заварник, обдайте кип’ятком. Дрібно наріжне невелику гілочку свіжої м’яти. Подрібнену м’яту кидаємо в заварник, заливаємо рідиною з каструлі. Даємо настоятися 5 хвилин, додаємо мед – і смачний, ароматний чай готовий! Рідину, яка залишилася в каструлі, використовуйте для наступного заварювання чаю в заварнику. Такий чай можна вживати як гарячим, так і холодним.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 9 простих правил, як харчуватися при застуді
Чай з шипшини та імбиру
А це відмінний рецепт для профілактики грипу та застуди. Також такий напій варто вживати тим, хто вже захворів. Чай з шипшини та імбиру – гарний жарознижуючий засіб, стимулює потовиділення, здійснює протизапальний ефект. Візьміть півсклянки сухих ягід шипшини, прокрутіть через м’ясорубку. Висипаємо подрібнені ягоди в каструлю, наливаємо 1,5 л води, доводимо до кипіння. Потримайте 5 хвилин на середньому вогні, залиште на 30 хвилин. Тим часом готуємо інші інгредієнти для лікувального чаю. Візьміть свіжий корінь імбиру (3-4 сантиметри). Зріжте шкірку, помийте, крупно натріть на терку. Кладемо імбир в заварник (об’єм 800-1000 мл), додаємо дрібно нарізану гілочку свіжої м’яти, 2-3 слайси апельсина чи грейпфрута, насипаємо трішечки меленої кориці, 2-3 штучки кардамона. Знову ставимо каструлю на плиту, доводимо до кипіння і тримаємо на середньому вогні 5-7 хвилин. Тепер можна залити повний заварник. Дайте чаю насто-ятися 10 хвилин, додайте мед – і можна пити!