За статистикою, планують свою вагітність лише 25% сімейних пар. Вони цілеспрямовано проходять комплексне обстеження та відвідують спеціалістів з метою профілактики чи лікування хвороб. Тож більшість жінок дізнаються про різні патології вже в момент виношування малюка. Серед таких достатньо частих діагнозів – ерозія шийки матки. Це захворювання стрімко «молодшає», тож не вважається лише патологією, яка властива для жінок після 35 років. На консультації у досвідченого лікаря-гінеколога пацієнтки можуть дізнатися, як лікувати ерозію шийки матки при вагітності. Також слід розібратися, що може провокувати цю проблему і як вона зазвичай проявляється.
Що таке ерозія шийки матки?
Це поява дефектів на слизовій шийки. Відноситься до одного з найрозповсюдженіших гінекологічних діагнозів. Раніше вважалося, що в групу ризику потрапляють лише жінки середнього та старшого віку. Проте тенденція останніх років демонструє, що патологію виявляють і в молодих пацієнток. Зокрема, ерозія зустрічається і під час вагітності.
Які причини розвитку патології
Дуже важко виділити один фактор. Зазвичай це комплекс причин. Серед них лікарі називають основні:
- раннє статеве життя;
- часта зміна партнерів;
- запальні процеси, пов’язані із порушенням мікрофлори у піхві (вірус папіломи людини, гонорея, хламідіоз тощо);
- механічні пошкодження цілісності тканинного покриву шийки матки (аборти, пологи, гінекологічні операції, травми);
- гормональний дисбаланс.
На останній пункт варто звернути більшу увагу. Адже збої в роботі ендокринної системи провокують не лише захворювання залоз. Це може бути пов’язано із неконтрольованим прийомом оральних контрацептивів.
Як проявляється ерозія
Небезпека захворювання в тому, що для цієї патології не властива виражена симптоматика. Жінка навіть не здогадується, що розвивається ерозія. Зазвичай пацієнтки приходять до гінеколога на контрольний профілактичний огляд чи скаржаться зовсім на іншу проблему. Проте лікар виявляє, що слизова шийки матки вже патологічно змінена.
Тож головна рекомендація – вчасно відвідувати жіночого лікаря. А це – двічі на рік. І обов’язково робити контрольний огляд та необхідний перелік аналізів перед запланованою вагітністю.
Методи діагностики
Ерозію шийки матки видно вже візуально при огляді в спеціаліста. Проте лікар призначає ряд аналізів. Вони необхідні не лише для того, аби підтвердити патологію. Також вони дають відповідь на запитання, чому з’явилася ерозія. І в залежності від причин підбирається тактика лікування.
Які аналізи та обстеження призначаються при ерозії:
- забор мазка на оцінку мікрофлори та проведення цитології;
- ПАП-тест (скрінінг);
- ПЛР-діагностика статевих інфекцій.
Чи небезпечна ерозія при вагітності?
Ерозія знижує місцевий імунітет. Тобто факт ураження слизової на стінках шийки провокує посилену агресію патогенних мікроорганізмів. Це стає причиною хронічного запалення, набряку органу, больових відчуттів. Є ризик інфікування плоду, що впливає на його розумовий та фізичний розвиток. Якщо ерозія охопила велику площу слизової, то може стати причиною ускладнень після пологів.
Не можна ігнорувати рекомендації лікарів. Звертайтеся вчасно на огляди під час виношування малюка, аби мінімізувати ризики для здоров’я дитини та матері.