Сучасна людина дедалі більше нехтує режимом сну й активності. Навчання та робота в нічний час, сидіння з гаджетами до пізнього вечора, недотримання правил гігієни сну – все це провокує в організмі хронічний стрес. А з ним приходять і численні патології. Якщо недосипання та мігрень ще більшість із нас можуть пов’язати, то ніхто навіть не здогадується, що гастрит, панкреатит чи випадіння волосся також напряму пов’язані з дефіцитом і низькою якістю нічного відпочинку. Дізнайтеся з наших порад, скільки потрібно спати, і які цілющі властивості насправді має сон.
Ритми у вихідні й будні
Типова поширена помилка – це намагатися відсипатися у вихідні дні. П’ять разів на тиждень ми прокидаємося на роботу чи в школу, інститут за будильником. І це завжди дуже рано – 6, 7 чи 8 година. Але у вихідні і діти, і дорослі можуть спати до 10-12 години. Робити цього категорично не можна. Доведено, що здоровий той організм, який живе за чітким режимом. Ви щоденно повинні прокидатися в один той самий час – незалежно від дня тижня чи дати в календарі. І проблема недосипання криється зовсім не в ранковому підйомі, а у вашому ненормованому засипанні. Адже лягати слід також в один час, а за 2 години до відпочинку відкласти гаджети, активні ігри, важливі справи.
Через спробу виспатися в суботу та неділю ви порушуєте біологічні ритми. І це призводить до таких проблем:
- Гормональний дисбаланс.
- Зниження активності травної системи.
- Зменшення уваги, концентрації, погіршення пам’яті.
- Емоційна нестабільність, депресія, роздратованість, фобії.
Як розрахувати тривалість сну
Учені довели, що наш сон ділиться на фази. І для якісного нічного відпочинку ми повинні проспати повний цикл, який складається з фази тривалого сну + фази короткого сну. Цей цикл у людини триває чітко 1,5 години. Отже, ваш нічний відпочинок повинен завжди бути кратний ціьому показнику.
Як це зрозуміти? Мінімальний сон людини повинен тривати 6 годин – це 4 рази по 1,5 години. Якщо вам цього недостатньо, то ви можете додати ще 1,5 години. Отже, спати 7,5 годин. Наступна тривалість сну – це 9 годин, а не 8, як прийнято вважати.
Реалізувати на практиці здоровий сон нескладно. Наприклад, ви знаєте, що засинаєте протягом 20-30 хвилин. А вам слід прокинутися о 6 ранку. Отже, на засипання та якісний сон вам потрібно або 6,5 годин, або 8 годин. Тому лягти спати слід чітко о 23:30 чи 22:00.
Сон і гормон росту
Ще одне наукове відкриття довело, що гормон росту активується в нашому організмі лише в вечірній і нічний час – і тільки за умови, що в цю частину доби ми спимо. Концентрація гормону росту наростає після 20 години вечора і зменшується після 6 години ранку. У цей проміжок часу ви повинні якісно відпочити.
Навіщо нам гормон росту? Для регенерації та оновлення всіх тканин, клітин в організмі. Доки у нас високий рівень гормону росту, наше тіло здатне себе «латати» без ліків. Якщо ви не маєте якісного нічого відпочинку, то дефіцит гормону росту проявляється в багатьох проблемах зі здоров’ям і зовнішністю:
- Випадіння волосся.
- Раннє старіння шкіри.
- Слабкі нігті.
- Постійне хронічне запалення в організмі.
- Постійна втома, фізична слабкість, апатія.
- Рани чи травми, які погано та повільно загоюються.