Безпліддям у медицині називають ситуацію, коли жінка не може завагітніти протягом одного року активного статевого життя. Звичайно ж, за умови, що пара не користувалася жодними видами протизаплідних засобів. За статистикою, безпліддя зустрічається в 15% пар, але лише половина з них звертається за медичною допомогою. Важливо розуміти, що своєчасне звернення до фахівців в рази підвищує шанси на вирішення проблем репродуктивного здоро’я і жінок, і чоловіків. Більше дізнатися про сучасні методи лікування безпліддя можна на https://alternatyva.clinic/likuvannya-bezpliddya/. Ми ж пропонуємо дізнатися, чому пари неспроможні народити дитину.
Основні причини безпліддя у жінок:
- Пошкодження труб або слизової оболонки тіла матки.
- Серйозні запалення, які зазвичай спровоковані венеричними захворюваннями.
- Спайки сполучної тканини в зоні малого тазу, які зазвичай утворюються після хірургічного втручання.
- Непрохідність труб.
- Запальні процеси, локалізовані в інших органах організму.
- Серйозні гормональні порушення.
- Тривалий стрес та нестабільний емоційний стан жінки.
- Жорстка дієта та надмірна худоба або, навпаки, зайва вага.
Деякі анатомічні проблеми є дуже поширеними, тож про них варто дізнатися детальніше.
Порушення дозрівання яйцеклітини та овуляції
Дозрівання яйцеклітини відбувається в яєчниках під дією двох жіночих гормонів. Обидва продукуються в гіпофізі – це ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) та ЛГ (лютеїнізуючий гормон). ФСГ необхідний для росту фолікулів яєчника. ЛГ сприяє дозріванню яйцеклітини та її виходу з яєчника, тобто процес овуляції. Безпліддя у жінок нерідко пов’язане із порушенням цих двох гормонів. Найчастіше гормональним порушенням, яке викликає безпліддя жінок, є такий синдром, як полікістоз ячників.
Ендометріоз
Це захворювання, при якому клітини слизової оболонки матки (ендометрій) розростаються за межами порожнини матки. Ці розростання викликають пошкодження яєчників та можуть стати причиною непрохідності труб.
Основні причини безпліддя в чоловіків
Найчастіше чоловіки не можуть зачати дитину через зниження концентрації та погіршення якості сперматозоїдів. Серед інших важливих причин – це хронічна непрохідність сім’яних протоків, розширення вен яєчка, гормональні збої, підвищений і тривалий стрес.
Фертильність чоловіка також залежить від загального стану здоров’я:
- Наявність хронічних захворювань.
- Вживання сильнодіючих лікарських препаратів.
- Порушення в роботі нервової системи.
- Вплив токсичних речовин (куріння, вейп, кальян, алкоголь, наркотики).
- Вживання стероїдів з метою покращення фізичної витривалості (проблема професійних бодібілдерів).
Крайнє рідко причиню чоловічого безпліддя слід шукати в порушеннях розвитку, хромосомних захворюваннях та генетичних мутаціях.