Гра – головний спосіб дитини пізнавати світ. Розвиваючі ігри особливо актуальні для діток до року, які ще не вміють розмовляти, тому рухи і дотик для них є найефективнішими методами вивчати все навкруг та отримувати нові знання. Пропонуємо підбірку пальчикових ігор для малюків, а також роз’яснення, чому ці ігри так важливі та корисні для діток.
Що відбувається під час пальчикової гімнастики?
Коли дитина з допомогою мами і тата займається гімнастикою для своїх пальців, відбувається наступне:
Відтворення серії вправ пальчиками з одночасним промовлянням віршиків і потешек сприяє виникненню збудження в корі головного мозку, зокрема, в мовному центрі. Це істотно прискорює процес розвитку мови у малюків в перший рік їх життя.
Подібна розминка дозволяє створити найбільш позитивну емоційну атмосферу, вчить дітей імітувати дорослих (наслідувати їх), розуміти і не тільки слухати уважно, але і намагатися зрозуміти сенс того, що говорять.
У ході таких ігор розвивається пам’ять, оскільки дітки навчаються запам’ятовувати послідовність і правильність рухів.
Під час гімнастики кисті рук набувають гнучкість, впевненість і силу, а це величезний плюс для фізичного розвитку.
Приклади пальчикових ігор
Розминка
Подібна розминка дозволяє створити найбільш позитивну емоційну атмосферу, вчить дітей імітувати дорослих (наслідувати їх), розуміти і не тільки слухати уважно, але і намагатися зрозуміти сенс того, що говорять.
У ході таких ігор розвивається пам’ять, оскільки дітки навчаються запам’ятовувати послідовність і правильність рухів.
Під час гімнастики кисті рук набувають гнучкість, впевненість і силу, а це величезний плюс для фізичного розвитку.
Для дітей дитячого віку важливо вибирати такі техніки для пальців, які вони зможуть достатньо швидко і легко повторити за дорослим. Починати саму гімнастику варто, звичайно ж, з розминки (це необхідно, щоб підготувати ручку). Подібну розминку може провести будь-яка мама в домашніх умовах. Для цього не потрібно ніяких спеціальних знань або умінь, достатньо позитивного настрою на роботу. Отже, на етапі розминки можна виконати наступне:
Почергове згинання та розгинання пальчиків, при цьому приділіть час кожному з них окремо, а потім і всім разом (всі дії краще супроводжувати віршиками, які батьки повинні вимовляти досить чітко і виразно).
Пальчикова гімнастика для самих маленьких (від 3-х до 6 місяців)
Легке поплескування долоньками (після того, як малюк встає на ніжки, можна одночасно притупують ними, при цьому краще наспівувати веселенькі пісеньки).
Зробити розслабляючий масаж і гімнастику ручкам легкими, погладжують (не забувайте озвучувати всі свої рухи, наприклад, “зараз ми погладимо твій мізинчик, а тепер покрутив вказівним пальчиком” і т.д.).
Виконати вправу “Здрастуй, мій друг-близнюк”. Воно полягає в тому, що однакові пальчики на двох руках повинні один з одним “привітатися”, тобто поклонитися або покачати “головою” (подушечками пальців). Звичайно, з дитиною на першому році (та в принципі, протягом усього раннього дитинства) важко виконати цю вправу кожним пальчиком окремо, тому робимо всієї ручкою.
Як під час гімнастики, так і граючи, не забувайте про міміці і жестах, адже для маленького створення саме вони несуть набагато більше інформації, ніж сама мова.
Раніше 3-х місяців немовлята не можуть навіть схопити з першого разу іграшку, не кажучи про повторення складних пальчикових вправ. Тому для найменших мами можуть використовувати такі заняття:
Пальчикові ігри в перший рік життя: Пальчикова гімнастика для самих маленьких (від 3-х до 6 місяців)
Пальчики слід потягувати так, немов хочете їх витягнути (не забувайте, руху здійснюйте легко і плавно, ні в якому разі не робіть боляче).
Виконуйте рухи кожним пальчиком по колу в одну, а потім в іншу сторону.
Після 4-х місяців добре сприяють зміцненню пальців різноманітні міні-тренажери для дитячих ручок (це можуть бути звичайні великі кулі або “кошлаті” кульки невеликого діаметра).
П’ятимісячного карапузові можна сміливо виконувати техніки для зміцнення м’язів долоньок. Тут доречно буде вправа “розчешіть волоссячко”, виконуючи яке потрібно постаратися підняти дитячі ручки вище і виконувати ними рухи вперед-назад по голові, наслідуючи розчісування волосся. Воно задіє м’язи дитячих долоньок і пальчиків, а також всього плечового пояса.
Ближче до напівроку дитини треба вчити наслідувати звуки, тому пальчиковую гімнастику можна поєднати з вивченням навколишнього світу, наприклад, відмінним буде така гра з промовляння дитячого віршика:
Зустрілися два кошеня “мяу-мяу-мяу-мяу” (в цей час потрібно з’єднати мізинці лівої і правої руки),
Пальчикові ігри в перший рік життя: Що відбувається під час пальчикової гімнастики
А потім і два цуценятко “гав-гав-гав-гав” (таку ж дію, тільки з безіменними пальчиками).
Два баранчика зустрілися (потрібно з’єднати між собою середні пальці)
І трішки побуцалися “бе-бе-бе-бе” (потерти кулачки);
Прибігли дві корівки “му-му-му-му” (потрібно випрямити вказівний палець і мізинець, показуючи “роги”).
Наші пальці стали спритні (покриття ручками або просто помахати).
Пальчикові ігри для дітей від 8 місяців до року
У віці 8-10 місяців сміливо переходите до активних вправ для пальчиків. Відмінними помічниками для тренування рухи пальців є досить відомі вправи – “Сорока-білобока”, “Долоньки”, “Коза рогата”. Виконуючи різні вправи, дорослим слід детально показувати всі дії і просити малюка постаратися точно їх повторити.
Для цього віку дуже корисно застосування іграшок-пищалок, які допомагають зміцнювати м’язи рук. Приклади деяких ігор з подібним інвентарем:
“Каченя”. Дайте дитині таку іграшку. У той час, як ви промовляєте віршик “Ти, каченя, що не їжі, краще маму пошукай!”, Спонукаєте дитину стискати її і розтискати. Для початку зробіть вправу разом, а потім нехай малюк пробує сам.
“Кицька”. По черзі обома руками малюка робіть легкі рухи, як ніби він гладить кошеня, при цьому промовляйте:
Кіса, Кісочка, кісулька! –
Покликав (ла) кошеня … (назвати ім’я малюка).
Не біжи додому, постій-но! –
І погладив (ла) рукою.
Десятимісячного крихті можна сміливо пропонувати пограти з пірамідкою. Нехай він пробує розбирати її і збирати, не звертаючи уваги на розміри кілець. Ближче до року вже можна знайомити з чашечкою, ложечкою і пробувати малювати свої перші “каракулі”. Для деяких вправ передбачена можливість використання різних пристосувань. Так, наприклад, можна намалювати на подушечках пальців забавні пики або використовувати ковпачки, ляльок, звірів і навіть влаштувати свій веселий ляльковий міні-театр.
Якщо ігрові дії викликали труднощі, то їх необхідно спростити. Крім того, потрібно пам’ятати про те, що так грати з дитиною необхідно часто, але не довго, щоб інтерес зберігався довше. Можливо, пальчикові ігри не зацікавили вашого малюка? Не біда! Є альтернатива таким заняттям – можна спробувати ліпити за допомогою тесту. Почати можна з найпростіших фігурок – кульок, коржів, ковбасок. Якщо і таке заняття припало до душі вашому маленькому вередник, тоді можна вдатися до безпечних (гіпоалергенним) пальчикових фарб і створювати свої перші шедеври, що також відмінно розвиває дрібну моторику. Дитина, вмочивши пальчики в фарбу, може з легкістю зобразити новорічне конфетті, веселий горох або квіти для мами, а для цього потрібно лише виділити побільше місця для його творчості. Якщо дозволяє погода (влітку), краще це робити на вулиці (зручно тим, у кого є свій будинок або ж дача). Звичайно ж, можна створити куточок для малювання і вдома (одну зі стін обклеїти шпалерами, що миються або спеціальним папером), але в цьому випадку все дитяче “творчість” потрібно контролювати.
На фото: якісні текстильні кубики (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)