Головна Світ мами Медовий, Яблучний, Горіховий Спас: традиції святкування

Медовий, Яблучний, Горіховий Спас: традиції святкування

mamabook
163 Переглядів

церква, свічкиСпас – багате на традиції церковне свято, яке відмічається кожного серпня. Розрізняють три види Спаса – і у кожного з цих свят свої особливості, традиції, святкові рецепти.

  • Перший, Медовий (Маковий) Спас святкуємо 14 серпня;
  • Другий, Яблучний Спас – 19 серпня;
  • Третій, Горіховий (Хлібний) Спас – 29 серпня.

У давнину про ці свята зазвичай говорили: перший Спас – на воді стоїть, на другій Спас – яблука їдять, а на третій Спас – на горі полотна продають.

Медовий Спас
Традиційно на Медовий Спас відбувається хресна хода на честь святкування Походження чесних древ Животворящого Хреста Господнього. У цей день у церкві святили воду, освячували нові колодязі і відкриті водойми. Вважалося, що вода була особливо цінною і корисною для здоров’я. У ній купалися самі й купали худобу, щоб змити гріхи і набратися здоров’я.

У церкві святиться мед нового збору та благословляється його вживання в їжу. За народною прикметою, після Медового Спаса бджоли більше мед не носять. На честь свята господині готують різноманітну випічку з медом і маком.

Вважається, що на перший Спас жінкам прощаються гріхи.

Святкування Спаса знаменує проводи літа, відцвітають троянди, перші птахи готуються до відльоту, починаються жнива, сінокіс, підготовка до посіву озимих культур.

У день першого Спаса також починається Успенський піст, який триватиме з 14 по 27 серпня.

Яблучний Спас
Свято Преображення Господнього в народі отримало назву Яблучний Спас.

За народними традиціями наші предки дотримувалися заборони і не їли яблука до 19 серпня. А в Яблучний Спас ця заборона закінчується, слід збирати яблука, виноград та інші фрукти, освячувати їх у церкві, пригощати друзів, близьких, а також бідних людей і розговлятися в сім’ї. У давнину на Яблучний Спас готували страви з яблуками: пекли пироги, варили яблучне варення.

Така традиція служить нагадуванням про тих, що пішли в світ інший. Вважається, що другий Спас для віруючих символізує духовне перетворення.

Цей день знаменує швидкий прихід осені. Люди виходили в поле, співали пісні, водили хороводи, проводжаючи сонце на заході і разом із ним літо. Згідно з народними прикметами, на Яблучний Спас природа змінюється, перетворюється, ночі стають холодними.

Горіховий Спас
На третій Спас – Горіховий або Хлібний Спас – головною стравою на столі вважався хліб, спечений із зерна нового врожаю.

Також у це свято традиційно торгували полотнами.

На час Горіхового Спаса в лісах дозріває ліщина (лісові горіхи), тому саме з цього дня починалася заготівля горіхів на зиму.

У народі помічали, що однаково великого врожаю на горіхи і хліб не буває водночас. Тому, якщо в один рік на Горіховий Спас вродили горіхи, це означає, що наступний рік буде багатий на хліб.

Горіховий Спас відзначається православними як день подяки Спасителю за хліб насущний, який дається на кожен день.

Правила поведінки на Спаса
У день святкування будь-якого з днів Спаса потрібно поводитися так, як і в інше церковне свято.

Не потрібно сваритися і лихословити. Проведіть ці дні в колі сім’ї і близьких людей. Не слід займатися домашньою роботою. Постарайтеся думати про щось хороше і піднесене, а ще обов’язково відвідайте церкву.

зошити, товарНа фото: Якісна шкільна канцелярія та товари для дитячої творчості (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також