Головна Здоров'я Мавпяча віспа: чи варто українцям боятися нової епідемії?

Мавпяча віспа: чи варто українцям боятися нової епідемії?

mamabook
147 Переглядів
мавпа

мавпа

Коронавірус, війна, а тепер ще й мавпяча віспа? Чи варто українцям бути готовими до нового виклику долі? Як тільки-но ми стали забувати про пандемію Covid-19, яка зникла з нашого інформаційного поля, через війну росії проти України, усе частіше ЗМІ почали говорити про нову загрозу – епідемію мавпячої віспи. Про те, що це за хвороба, в яких країнах уже виявлена, та чи загрожує вона Україні, розповідає лікарка медичного онлайн-сервісу “Likarni.com”, Галактіонова Світлана Сергіївна  – за спеціальностью сімейний лікар.

Що це за хвороба?

Віспа мавп викликається вірусом мавпячої віспи, членом того ж сімейства вірусів, що і вітряна віспа, хоча протікає набагато менш важко. Дослідження показують, що вакцина проти звичайної віспи Imvanex приблизно на 85% ефективна проти мавпячої віспи, оскільки ці два віруси дуже схожі.

Інфекція викликає висип, який трохи нагадує вітрянку. Вірус може поширюватися при тісному контакті з інфікованою людиною. Раніше він не був описаний як інфекція, що передається статевим шляхом, але насправді ж, вірус може передаватись просто при тісному контакті під час інтиму.

Крім того, віспа мавп може поширюватися при:

  • прямому контакті з інфекційним висипом, струпами або біологічними рідинами;
  • виділеннями з дихальних шляхів під час тривалого контакту віч-на-віч або під час інтимного фізичного контакту, такого як поцілунки, обійми або інтимний контакт;
  • дотику до предметів (наприклад, одягу або постільної білизни), які раніше стосувалися інфекційного висипу або біологічних рідин.

Люди також можуть заразитися мавпячою віспою від інфікованих тварин, в результаті подряпин або укусів, як-от мавпи, щура або білки. Найчастіше, вірус вражає “мандрівників”, які відвідували країни з групи ризику, а також тих, хто вживав в їжу м’ясо диких тварин, або торкався до них.

температура

Які симптоми у мавпячої віспи?

Найпоширеніші симптоми мавпячої віспи включають:

  • жар;
  • головний біль;
  • м’язові болі та болі в спині;
  • збільшення лімфатичних вузлів;
  • озноб;
  • виснаження;
  • висипка, що може виглядати як прищі або пухирі, яка з’являється на обличчі, у роті та інших частинах тіла, таких як руки, ноги, груди, геніталії.

Висипка проходить різні стадії, перш ніж повністю заживе. Цей процес може тривати кілька тижнів. У деяких людей спочатку з’являється висип, за яким йдуть інші симптоми, в інших – лише висип.

Наскільки поширена віспа мавп?

Досі мавпячу віспу вважали досить рідкісною вірусною інфекцією: хвороба зазвичай протікає порівняно м’яко, і більшість хворих видужують протягом кількох тижнів, тому вважалося, що ризик для населення загалом низький. Проте, в останні місяці вірус незвичайним чином розповсюджується по всьому світу. Попередні спалахи були здебільшого обмежені віддаленими частинами країн Центральної та Західної Африки, поблизу вологих тропічних лісів. У цих регіонах з початку року зареєстровано понад 1200 випадків віспи мавп.

Відомо, що існують два основні штами вірусу — західноафриканський і центральноафриканський, і м’якіший штам із Західної Африки нині циркулює в інших регіонах світу.

Надзвичайно велика кількість людей, інфікованих мавпою віспою поза Африкою, які не мають зв’язку з регіоном, показує, що вірус нині поширюється у суспільстві.

Перші випадки мавпячої віспи у світі стали фіксувати у травні. Найперший випадок було зафіксовано у Великобританії 7 травня, у чоловіка, який приїхав з Нігерії. Загалом відомо, що поодинокі випадки уже виявлено у 29 країнах: Аргентині, Канаді, Мексиці, США, Марокко, Австралії, Великобританії, Іспанії, Португалії, Німеччині, Бельгії, Франції, Нідерландах, Італії, Швеції, ОАЕ, Чехії, Данії, Угорщині, Ірландії, Ізраїлі, Мальті, Фінляндії, Норвегії, Словенії, Швеції, Швейцарії, Румунії, Польщі. Крім того, експерти ВООЗ попереджають про можливе загострення хвороби влітку.

імунітет

Чи є загроза для України?

За даними інформаційної агенції PAP, перший випадок мавпячої віспи уже підтверджено в Польщі, де зареєстровано найбільше число українських біженців – 1,15 мільйона людей. Загалом в Європі перебуває щонайменше 4,8 млн вимушено переміщених українців.

Наразі, як засвідчує МОЗ,  вірус мавпячої віспи в Україні не зафіксовано, проте він уже внесений до переліку біологічно патогенних об’єктів, які підлягають епідеміологічному нагляду.

Читайте також