Головна Здоров'я Колоректальний рак: основна інформація

Колоректальний рак: основна інформація

mamabook
66 Переглядів
геморой

геморой

5 фактів про захворювання:

  • Колоректальний рак включає пухлини товстого кишечника та прямої кишки.
  • Захворювання посідає четверте місце за частотою виявлення та друге місце за смертністю у всіх категоріях пацієнтів.
  • 66 років – середній вік пацієнта з вперше виявленою пухлиною кишечника.
  • Ризик розвитку колоректального раку підвищується у 2-3 рази у пацієнтів, які мають близьких кровних родичів із цією патологією (батьки, брати, сестри).
  • В осіб негроїдної раси найвищі показники захворюваності та смертності від колоректального раку.

Колоректальний рак серед пацієнтів віком до 50 років

У осіб віком до 50 років, рак товстої або прямої кишки на пізніх стадіях виявляють частіше, ніж у пацієнтів старшого віку. Це пов’язано з тим, що вони молодші за рекомендований вік для скринінгу. Враховуючи, що захворювання часто протікає безсимптомно, всім пацієнтам віком від 45 років рекомендовано проходити профілактичні огляди.

Крім того, фахівці прогнозують щорічне виявлення 18 000 випадків колоректального раку у людей молодших 50 років, що еквівалентно 49 новим випадкам на день. До 2030 року колоректальний рак може стати основною причиною смерті від раку серед дорослих віком до 50 років.

обрезание

Скринінг та профілактика раку кишечника

У 2021 році USPSTF знизила рекомендації щодо віку для скринінгу. Тепер, починаючи з 45 років всім категоріям пацієнтів рекомендована колоноскопія (ендоскопічне дослідження кишечника) та аналіз калу на приховану кров.

Скринінги дають можливість не тільки виявити захворювання на ранній стадії, але й одразу провести ефективне лікування. Наприклад, у ході скринінгової колоноскопії можна виявити, видалити й відразу ж відправити на дослідження кишкові поліпи – доброякісні попередники колоректальної пухлини.

Ризик розвитку колоректального раку або смерті від нього можна знизити такими методами:

  • відмовитися від куріння;
  • підтримувати здорову масу тіла;
  • обмежити споживання червоного м’яса та м’ясних напівфабрикатів.

На закінчення

Колоректальний рак зазвичай розвивається повільно протягом 10-15 років.

Завдяки підвищенню рівня обізнаності пацієнтів про захворювання вдається дедалі частіше виявляти цей тип пухлин на ранніх стадіях. За оцінками NCRT (Національного круглого столу з колоректальних захворювань), якщо 80% населення молодше 50 років регулярно проходитиме скринінгові обстеження, смертність від захворювання можна буде скоротити на 230 000 осіб щорічно.

Пам’ятайте, що прості речі рятують життя. Регулярно проходьте скринінги: колоректальний рак можна запобігти та перемогти, зберігши при цьому високу якість життя.

Читайте також