Сьогодні дедалі популярнішими стають курси й гуртки з підготовки дітей до школи. Проте вчителі початкових класів запевняють, що здебільшого дошкільнята зовсім не готові до навчання. І йдеться не лише про вміння рахувати чи читати, як вважає більшість батьків. Є вкрай важливі навички, які не змогли вчасно розвинути в дитини.
Які ж найбільші прогалини у майбутніх школяриків? Підкаже наш сайт Mamabook.
1. Обмежений словниковий запас
Сучасні діти не вміють висловлюватися. Легко навчати дитину, яка знає значення навіть застарілих слів. Їх ми часто зустрічаємо в казках. Але ці знання присутні за умови, що дитині дійсно читали українські народні казки з раннього віку. Сучасний першокласник добре знає про ноутбук чи смартфон. Але він навіть не здогадується про значення, наприклад, назв предметів українського побуту чи національного одягу:
- макітра,
- коромисло,
- глечик,
- припічок,
- люстерко,
- сито,
- жбан,
- запаска,
- плахта.
А ці власне українські слова родом з нашого фольклору. Тож головна рекомендація батькам і вихователям – читати казки українською мовою, дивитися стару українську мультиплікацію, у сценаріях на дитячих святах задіяти не «Фіксиків», а Котигорошка чи Солом’яного бичка.
Вам буде корисно переглянути статтю 5 українських мультиків, які варто показати кожній дитині.
2. Не сформовані уявлення про країну, столицю, рідне місто
Чимало уроків у початковій школі мають пізнавальний характер. Більш ерудовані діти краще засвоюють нові поняття. Аби мати успіхи в навчанні, слід мати гарно закріплену базу: розуміти поняття «країна», «народ», знати чітко свою адресу проживання та орієнтуватися у вулицях свого містечка чи району великого міста. Обізнані діти можуть назвати всіх членів своєї сім’ї, їхні захоплення, професії і навіть розповісти про сімейні традиції.
3. Не розвинене мовлення
Вчителям першокласників легко працювати з дітьми, які вимовляють всі звуки, уміють гарно декламувати вірші, знають скоромовки, лічилки, приказки. Такі діти розрізняють емоційні відтінки різних висловів і текстів, а тому легко та з осмисленням сприймають прочитане, розповідь педагога.
4. Обмежений світогляд
Важко зацікавити дитину, яка у дошкільний період лише дивилася мультики на планшеті. Такі діти дуже аморфні, відмовляються брати участь в обговореннях. А от діти, батьки яких возили їх на екскурсії, відвідували музеї, гортали разом дитячі енциклопедії, із задоволенням відгадують загадки, відповідають на запитання вікторин. Вони мають запал і бажання продемонструвати свої знання.
5. Невміння бути задіяним у грі
Для сучасних першокласників зазвичай існує поняття комп’ютерних ігор. Але дуже рідко вони знають активні вуличні ігри. А от діти, які багато часу проводили з однолітками на вулиці чи були в літніх таборах, добре соціалізовані. Вони швидко долучаються до ігрового процесу, через яких педагог передає нові знання.
6. Погано розвинена уява
Дитина, яка вміє фантазувати, – велика рідкість. Дуже важко стимулювати таких учнів розповісти уявну історію, колективно скласти казку чи математичну розповідь по картинці. А це означає, що в дошкільному періоді з дітками мало спілкувалися батьки, інші дорослі родичі. З дитиною достатньо багато розмовляти, запитувати про її настрій і думки, аби вона навчилася мислити образами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 25 запитань, відповіді на які повинен знати майбутній першокласник