Біль у вусі – поширена проблема серед дітей. Вона виникає через частоту простудних захворювань, а також не до кінця сформованого слухового апарату в дитини. Більшість батьків ігнорує проблему вушного болю. Але запущений процес може стати причиною серйозних ЛОР-інфекцій і початком проблем із носоглоткою. Важливо вчасно розпочати лікування, коли болить вухо в дитини. Що можна зробити самостійно без допомоги лікарів?
Поради дає наш сайт Mamabook.
Яке знеболювальне можна дати дитині
Коли малюк скаржиться на біль, для початку ретельно огляньте слуховий канал. Важливо розуміти, джерело болю знаходиться усередині чи ззовні. Запитайте у малюка, чи міг він вдаритися і коли саме почало боліти вушко.
Можливі причини вушного болю в дитини:
- У слуховий канал потрапило чужорідне тіло.
- Була травма (удар, укус комахи, опік).
- Зібралась велика кількість вушної сірки.
- Вода потрапила у вухо під час купання в басейні, морі, душі.
- Було переохолодження на вулиці (вітряна погода, прогулянка без шапки).
- Інфекційні захворювання.
Знайдіть гарно освітлене місце, аби самостійно роздивитися вухо. Зверніть увагу, чи немає гнійних виділень, наростів та прищів у каналі, гематом. Якщо подібних проблем ви не спостерігаєте, то найпоширеніша причина болю – це вушні інфекції. У дітей від народження і до віку 4-5 років вухо анатомічно слабко захищене. Патогенні мікроорганізми легко потрапляють усередину. Особливо часто інфекція приєднується як ускладнення при захворюваннях носоглотки (ангіна, фарингіт).
Як допомогти, якщо болить вухо в дитини? Що робити в домашніх умовах? Знеболювальне можна приймати, коли дуже сильно болить вухо, а дитина не може терпіти. Обов’язіково вивчіть інструкцію до препарату, аби правильно дозувати ліки в залежності від віку малюка.
Які ліки знімають вушний біль у дитини:
- Найкраще знеболювальне в цьому випадку – «Парацетамол» або «Ібупрофен». Вони допоможуть, якщо постійно болять вуха і є підвищена температура.
- Гарно допомагають знеболювальні вушні краплі – це «Отіпакс» або «Отінум». Але їх можна використовувати лише при відсутності гнійних виділень з каналу.
- Якщо одночасно болить вухо та є закладеність носа, то потрібно позбутися слизу в носі. Це допоможе вивести слиз із євстахієвих труб та прибрати розпираючи біль. Закрапати дитині ніс можна «Називіном» або «Тизином».
Як допомогти дитині в домашніх умовах без ліків
Застосовувати знеболювальні та жарознижуючі препарати слід лише в крайні випадках, коли дитина дійсно не може терпіти біль. Вушні інфекції часто є ускладненням від грипу чи застуд, тому не поспішайте збивати температуру при вушному болю. До 38,5 градусів можна лікуватися самостійно. Разом з покращенням стану в дитини буде проходити й вушний біль.
Як можна додатково допомогти, якщо в дитини болить вухо? Ефективний та перевірений засіб – це спиртовий компрес. Його можна ставити за 2 умов: немає підвищеної температури та немає виділень гною з вуха.
Як правильно поставити компрес дитині:
- Велику марлю потрібно скласти вчетверо.
- У центрі зробити надріз по довжині вушної раковини малюка.
- 50 мл спирту (чи горілки) нагріти до 40 градусів.
- Змочити марлю в спирті.
- Мокру марлю викласти навколо вуха таким чином, щоб сама раковина залишилася відкритою та виднілася через проріз.
- Зверху накрийте вухо харчовою плівкою.
- Потім покладіть товстий шар вати.
- Марлю й вату потрібно зафіксувати вовняною хусткою чи банним рушником.
Компрес – найбезпечніший засіб, якщо в дитини болить вухо і ви не знаєте, що робити в домашніх умовах. Без ліків за допомогою спиртового компресу можна вирішити проблему вже на другу добу. Важливо проводити процедуру мінімум 2 рази на день, а тримати компрес на вусі рекомендується не менше 2 годин.
Що терміново можна зробити, якщо в дитини болить вухо
Коли немає можливості тривало тримати спиртовий компрес, то можна обійтися ватним тампоном. Ваше завдання – якнайшвидше локально зігріти вухо. Для цього потрібно змочити ватний тампон в нагрітій горілці чи спирті. Вату вставити у вухо. Дитина повинна походити з нею мінімум 1 годину. Аби якнайшвидше вирішити проблему вушного болю, ставити ватний спиртовий тампон потрібно 4 рази на день.
Якщо у дитини болить вухо, що ще можна зробити без ліків? Приготуйте ефективні домашні вушні краплі на основі лаврового листя. 5 сухих листочків заливають 70 мл кип’ятку. Після 2 годин настоювання можна закрапати вухо. Лаврове листя дає потужний протизапальний ефект. Якщо причини болю – вушні інфекції, то такі краплі приберуть запалення та зменшать біль.
Що робити, якщо у дитини болить і вухо, і ніс? Важливо комплексно прибрати джерело болю та разом із закапуванням вуха активно полоскати горло. Кожні 1,5 години готуйте дитині концентрований розчин із використанням морської солі. Після полоскання горла зменшиться запальний процес. Оскільки з носоглотки буде виходити сліз, гній, то з кожним полосканням буде помітно зменшуватися й вушний біль.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Холодні руки й ноги: при яких хворобах бувають і як лікуватися