Головна Школярі Бабине літо: яке походження назви та цікаві погодні прикмети, приказки

Бабине літо: яке походження назви та цікаві погодні прикмети, приказки

mamabook
4373 Переглядів
осінь

осіньНесподіване осіннє потепління у народі здавна називають “бабиним літом”. Але чому була вигадана саме така назва? Наш сайт Mamabook розповість про декілька варіантів тлумачення цієї назви.

Вересвнева назва

«Бабське літо» або «бабине» є однією з давніх українських назв місяця вересня. За спостереженнями фольклористів, називали вересень “бабське літо”, бо в цю пору жінки закінчували роботи в полі і могли трохи відпочити. У цей час жінки відходили від польових робіт і більше займалися домашніми справами. Вважалося, що під час «бабиного літа» потрібно було примиритися і залагодити всі конфлікти і сварки.

Волосся чи павутиння?

Деякі дослідники вважають, що назва походить від природного феномену: коли у вересні в повітрі літає павутиння, що так нагадує сиве жіноче волосся. Також наші пращури вірили в існування Баби – міфічної істоти в в образі жінки з довгим волоссям, яка убиває або до смерті залоскотує людей. Люди вірили, що це вона восени розпускає свої сиві коси.

Друга молодість

Інші вважають, що “бабине літо” символізує другу молодість жінки, яка приходить несподівано і триває дуже короткий час. На це пояснення вказують фахівці, які вбачають аналогію у подібних назвах інших народів. Наприклад, у німців це «вдовине літо», У Швейцірї – «дідусеве літо».

 

Два “бабиних літа”

Відзначимо, що здавна вшановували два «бабських літа». Одне так званне молоде, яке припадало з 28 серпня по 11 вересня. І традиційне – старе, з 14 по 27 вересня.

“Бабине літо” у світі

Про існування «бабиного літа» знають у всьому світі. Так, в США воно називається індіанським, в Німеччині – бабусиним або вдовиним, в Болгарії і Сербії – циганським, в Чехії – павутинним, в Італії – літом святого Мартіна, у Франції – літом святого Дені.

Прикмети на “бабине літо”

  • Якщо в дні молодого бабиного літа з’явиться веселка — буде затяжна й тепла осінь.
  • Якщо молоде бабине літо дощове — чекай негоди на старе.
  • Бабине літо сухе — осінь мокра, бабине літо непогідне — осінь суха.
  • Багато тенетника на бабине літо — до ясної осені та холодної зими.

Приказки про бабине літо

  • Льон стели до бабиного літа.
  • абине свято і бабині роботи.
  • Бабам у серпні свято — жнива, а з вересня — і бабине літо.
  • Молоде бабине літо починається, а сонце засинається.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 20 дитячих віршиків про погоду восени

плашка

Читайте також