Аби укріпити імунітет напередодні сезонної епідемії, слід скорегувати раціон. Введіть у своє щоденне меню доступні, але дуже ефективні продукти.
Хрін
Його основна діюча речовина – синігрин – ефективно бореться з мікробами, тому хрін часто називають природним антибіотиком. На відміну від аптечних ліків, гірчичні олії хріну всмоктуються у кров ще в тонкому кишечнику, що підвищує їхню цілющу силу. Аби менше хворіти, їжте хрін у свіжому вигляді – натертий корінь.
Гарбуз
Традиційна китайська медицина рекомендує цей продукт як найкраще джерело отримання енергії в холодні сезони року. Також гарбуз – чудовий натуральний засіб для стимуляції імунітету. Причина у великому вмісті селену. Нестача цього антиоксиданту призводить до зниження рівня вірусного імунітету. Аби не хворіти, дорослій людині потрібні 30-70 мкг селену на добу. А це велика тарілка гарбузового супу-пюре.
Буряк
Цей продукти корисний завдяки антиоксиданту бетаніну. У парі з вітаміном С, селеном і цинком він дає ефективний захист від інфекцій та запалень. Людям, які схильні до застуди, слід регулярно вживати буряк в осінньо-зимовий період. Дуже важливо чергувати прийом буряку як в сирому вигляді, так і термічно обробленому. Пийте буряковий фреш, тріть буряк і додавайте до салатів, запікайте в духовці.
Квашена капуста
Це пребіотичний продукт, який дуже цінний для підтримання мікрофлори нашого кишечнику. Які відомо, саме в кишечнику знаходиться наш імунітет. І якщо здорова та міцна ваша мікрофлора – вам не страшні грип і застуда.
Обліпиха
Її ягоди – потужне джерело вітаміну С: 100 г продукту містять 450 мг аскорбінової кислоти. І це в десять разів більше, ніж у будь-яких цитрусах. Також у ягодах є інші цінні нутрієнти для імунітету: вітамін Е, бета-каротин, флавоноїди. Цікаво, що свою цінність обліпиха зберігає навіть після заморожування.