У країнах Азії кокосова олія – доступний та ходовий продукт. Там кокосові пальми називають деревом життя, і недаремно. Адже нерафінована кокосова олія присутня в більшості стравах – як солодких, так і основних.
За своїм складом олія з кокосу відрізняється від будь-якої іншої рослинної олії. Тому нею можна заправляти салати, додавати до смузі, поливати пюре та супи. А от смажити на нерафінованій кокосовій олії не можна – для цього підходить лише рафінований продукт. Їсти без шкоди для здоров’я можна по 3 ст.ложки олії щодня.
Дізнайтеся, чим корисна кокосова олія.
Підтримує силу імунної системи
Імунітет стимулює лауринова жирна кислота, яка входить до складу кокосової олії у великій кількості.
Захищає від патогенної мікрофлори
Олія має потужні протимікробні властивості. Це допомагає захистити кишечник від багатьох патогенних вірусів, бактерій, інших паразитів. Регулярно вживаючи кокосову олію, ви частково знезаражуєте кишечник.
Підвищує метаболізм
Клітковина та жири у складі олії прискорюють обмін речовин, покращують травлення. Дослідження довели, що жири в кокосовій олії можуть знижувати відчуття голоду на 3-4 години. Це значно кращий результат, ніж при вживанні класичних популярних вуглеводів: макарони, картопля, випічка тощо.
Понижує шкідливий холестерин
Олія допомагає зменшити поглинання надлишкового холестерину в кишечнику. Це допомагає мінімізувати ризик ускладнень зі здоров’ям та станів, пов’язаних із високим рівнем холестерину. Наприклад, вживання кокосової олії домагає покращити еластичність судин, зменшити відкладання жирів на їхніх стінках, захистити від тромбозу, атеросклерозу.
Покращує функції мозку
Тривалий період обговорюється здатність кокосової олії захистити від розвитку хвороби Альцгеймера. Проте ця властивість продукти поки що не має серйозних наукових підтверджень. Але на практиці доведено, що жири з кокосової олії активно використовуються клітинами мозку, що покращує пам’ять, увагу, зменшує прояви депресивних станів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найкращі продукти для мозку