З дитинства нас привчають пити відвар шипшини як жарознижуючий засіб, ефективний спосіб стимулювання імунітету. Але обробляти шипшину термічно – це справжнє невігластво. Ви отримуєте нікчемно низький відсоток користі від ягід, які насправді визнані потужним антиоксидантом і протираковим засобом широкого спектру дії.
У чому цінність ЖИВОЇ шипшини:
- Профілактика онкозахворювань.
- Одне із найкращих джерел вітаміну С.
- Природний антибіотик, який пригнічує роботу вірусів.
- Один із найкращих продуктів для очищення печінки.
- Дієвий протизапальний засіб.
Якщо вживати щоденно ягоди шипшини по 3 г, то ви реально зможете відстрочити старість та не мати проблем зі статевим безсиллям.
Як зробити порошок із шипшини
Потрібно змолоти 1 склянку сухих ягід шипшини у кавомолці. Після цього просіяти через сито, аби відділити грубі насінини, які користі не мають.
Додайте до шипшини 1 ст.ложку порошку кориці. Це важливий інгредієнт, який посилює лікувальну дію ягід шипшини.
Як вживати порошок шипшини
Варіант 1. У якості потужного жовчогінного засобу потрібно приймати по 1 ст.ложці 3 рази на день за півгодини до їжі. Порошок можна з’їсти і запити невеликою кількістю води. Або ж відразу розбавити в 100 мл води та випити.
Варіант 2. Прийом як антиоксидантного засобу та джерело вітаміну С. Для цього достатньо щоденно додавати 2 ст.ложки порошку до солодкої каші – вівсяної чи лляної.
Завдяки вживанню порошку шипшини протягом року вам не доведеться купувати дорогі екзотичні фрукти в пошуках вітамінів узимку. Ви з легкістю можете обходитися порошком і квашеною капустою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 7 ознак, що у вас дефіцит вітаміну Д