Доповнювати раціон вагітної вітамінними комплексами потрібно за необхідністю. По-перше, усе залежить від якості раціону майбутньої мами. По-друге, від її самопочуття. І навіть якщо лікар вам призначить вітамінні препарати, їх приймають курсами, а не протягом усієї вагітності. Також вид вітамінів і мінералів залежить від терміну вагітності.
Що лікарі радять приймати в 1 триместрі
У цей період найбільше значення мають фолієва кислота (для правильного формування нервової системи малюка) й цинк (допомагає розвитку імунної системи, захищає від інфекції та патології розвитку плода).
Дефіцит при токсикозі
Якщо у матусі збалансований раціон, то полівітамінні добавки їй можуть не призначати. Але часто під час вагітності різко змінюють смакові потреби. Жінки часто відмовляються від звичної їжі, наприклад, повністю перестають їсти м’ясо чи молочні продукти, бо вони лише посилюють ознаки токсикозу. Тоді лікар виписує препарати для компенсації дефіцитів. Наприклад, жінкам-вегетаріанкам традиційно виписують препарати заліза.
Постійний токсикоз на I триместрі часто провокує зневоднення, слабкість тіла, втрату ваги. У такому випадку потрібен комплексний препарат, розроблений спеціально для вагітних. Полівітаміни п’ють курсами – до покращення стану матусі.
Як сформувати повноцінний раціон без дефіцитів нутрієнтів:
- Їжте потрохи, але часто: перший сніданок, другий сніданок, обід, полудник, вечеря і перекус перед сном (кефір, йогурт).
- Уникайте одноманітності в раціоні. Якщо на сніданок були сирники, то на полудник замість сиру їжте інший молочний продукт із печивом, фруктами.
- Обов’язково включайте протягом дня 3 порції овочів (і свіжих, і термічно оброблених). Це може бути салат, овочі гриль, овочевий суп, рагу, овочеві запіканки.
- Харчуйтеся сезонно! Якщо зараз літо, то їжте свіжі фрукти й ягоди, а не привозні цитруси.
- Обов’язково вживайте не менше 50 г свіжої зелені, зелених листових овочів щодня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи можна вагітним анальгін