Мед має високий глікемічний індекс, тому продукт провокує різке підвищення рівня цукру в крові. Якщо регулярно вживати мед понад 2 ст.ложок на день, це може спричинити проблеми з підшлунковою залозою і нашкодити фігурі.
Чому мед не замінить цукор
Нерідко люди, які прагнуть схуднути, шукають здорову альтернативу цукру. Тому повністю заміняють його медом. Так, це дійсно корисний продукт, але вимагає дуже дозованого вживання.
Глікемічний індекс меду – 60 одиниць. А це означає, що солодкий продукт різко підвищує рівень глюкози в крові, стимулюючи підшлункову залозу виробляти велику кількість гормону інсуліну. Це негативно впливає на роботу самої залози, а також заважає скидати зайві кілограми.
Чому чай з медом шкідливий
Більшість із нас традиційно кладе мед в гарячий чай чи молоко. Проте при нагріванні вище 60 градусів мед втрачає свої корисні властивості – більшість вітамінів і ферментів руйнуються. Також при нагрівання у складі меду з’являються канцерогени, які є токсичними для організму.
Окрім високого глікемічного індексу, мед має й велику калорійність: 304 ккал на 100 г продукту. 1 ст.ложка меду – це 64 калорії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 7 причин раптового збільшення ваги