Для нашого здоров’я важливо не лише, що ми їмо на сніданок, але й о котрій розпочинаємо щоденний прийом їжі.
Вчені довели, що метаболічна активність залежить від часу, у який ми починаємо приймати їжу. І щонайцікавіше, що час сніданку не є однаковим для всіх. Вираховувати його слід в залежності від свого графіку та ритму життя.
Індивідуальний графік
Дієтологи стверджують: ідеальний час для сніданку – через 2 години після пробудження. Не важливо, ви піднімаєтеся о 7 ранку чи об 11 годині. Нашій травній системі потрібен час, аби запуститися та почати повноцінно працювати. Якщо починати їсти відразу після пробудження, то великий ризик знетравлення, постійного газоутворення, печії та хронічних запорів.
До речі, розпочинати сніданок слід не з їжі! Запустити перистальтику кишечнику найкраще може вода або замочене на цілу ніч насіння льону. І лише через 15-20 хвилин можна приступати до сніданку.
Прихована небезпека
До речі, багато людей стверджують, що не хочуть їсти після пробудження. Тож свідомо пропускають сніданок. Але у перші 2 години зросте метаболізм – і нам слід приймати їжу для підтримання необхідного рівня цукру в крові. Якщо не снідати, то лікарі запевняють, що це підвищує ймовірність розвитку діабету 2 типу.
Тож організм слід привчити до прийому їжі вранці. Спочатку невеликими порціями, а далі – поступово й планомірно переходити на повноцінний сніданок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найкращі продукти на сніданок – думка дієтологів