Головна Школярі Зміни в ЗНО-2021 з української мови та математики: що кажуть експерти

Зміни в ЗНО-2021 з української мови та математики: що кажуть експерти

mamabook
5598 Переглядів
зно

зноКомісія УЦОЯО затвердила дві різні сертифікаційні роботи: ЗНО з української мови (ЗНО УМ) та ЗНО з української мови і літератури (ЗНО УМЛ).

Які нововведення?

Кількість часу, що відводиться на виконання завдань буде різним: ЗНО УМ — 150 хв, ЗНО УМЛ — 210 хв (раніше тест тривав 180 хвилин).

Структура тестів ЗНО також змінилася.

З 2021 року, якщо ви складаєте ЗНО УМ (тобто, лише українську мову), то отримаєте 2 оцінки: бал ЗНО з української мови та оцінку ДПА з української мови. Якщо ж будете складати ЗНО з української мови та літератури, то отримаєте 3 оцінки: бал ЗНО з української мови і літератури, бал ЗНО з української мови, оцінку ДПА з української мови.

Звісно, вступнику вигідніше складати ЗНО з української мови та літератури, це дозволить вступати на будь-яку спеціальність.

Проте якщо ви вступаєте до закордонного вишу, то вам достатньо ЗНО лише з української мови.

І хоча тест модифікували, результати ЗНО з української мови та літератури за 2018-2020 роки будуть чинні для вступу в 2021 році.

Ми взяли коментар в експерта щодо змін. Анастасія Кугук, викладачка української мови та літератури на курсах ZNOUA, погодилася відповісти на наші запитання.

Анастасіє, як вам такі зміни в ЗНО?

— Насправді нові форми завдань значною мірою тепер орієнтуються на європейські стандарти. На ЗНО 2021 перевірятимуть не лише знання граматичних  правил, а й уміння використовувати та відчувати мову в повсякденному житті. Новий формат ЗНО передбачає відкриті відповіді на запитання, де учень має можливість продемонструвати логічність мислення, уміння лаконічно висловлюватися, уклавши свою думку в 3-4 речення. Це дуже круто для тих, хто не дуже-то любить вчити нудні правила, але має аналітичне мислення і може довести свою позицію адресату. Такі навички набагато корисніші в житті, аніж знання, наприклад, де у слові наголос чи як вимовляється слово “вокзал”. На мою думку, оновлене ЗНО поставить вищу планку для абітурієнтів 2021 року і жорсткіше відфільтровуватиме тих, хто поки що не готовий до здобуття вищої освіти.

Анастасія Кугук

Анастасія Кугук, викладачка української мови та літератури ZNOUA

Чи варто всім складати і мову, і літературу?

— Питання складне. Звісно, зараз полинуть нарікання про те, що культурним спадком нехтувати не можна. Але будьмо чесними: якщо людина хоче знати літературу рідної країни, то їй для цього не потрібне ЗНО. Вона сама буде читати і цікавитися біографією авторів. Сумніваюся, що при цьому в неї колись виникне потреба знати, що таке асонанс, епіфора чи синекдоха, який жанр конкретного твору (тому що навіть самі автори часто не замислюються про жанр, вони пишуть, бо пишеться, а не для того, щоб потім діти в школі зубрили, що це трагікомедія, а не комедія) чи коли і хто з героїв “Мини Мазайла” вийшов на сцену з електричною мухобійкою.

Я про те, що ЗНО з літератури поки що ну зовсім не вимагає повного й осмисленого прочитання творів, аналізу історичного контексту, розуміння поведінки героїв тощо. По суті це механічне запам’ятовування “паспорта твору” і поверхове прочитання сюжетів у дуже стислому варіантів на укрлібі. І навіщо, по-вашому, майбутньому програмісту чи ветеринару забивати свій час ще й підготовкою до ЗНО з літератури, якщо дітям і без того є, що вчити у випускному класі? Тому так, я вважаю, що існування двох варіантів ЗНО є дуже доречним.

Але є проблема: це чинність сертифікатів минулих років під час вступу 2021 року. ЗНО 2018 та 2021 не можна навіть порівнювати. Я би змусила всіх складати тест нового зразка, як це було з англійською мовою у 2018 році, коли до тесту додалося аудіювання. 

зно 2020

На Вашу думку, це полегшить учням підготовку чи додасть головного болю?

— Безперечно, діти зараз спантеличені, оскільки проєкт Умов прийому до закладів вищої освіти у 2021 році ще не набув чинності, ба більше, до 30 вересня він на громадському обговоренні, а отже цілком можливі зміни в переліку спеціальностей, для вступу на які необхідно складати тест поглибленого рівня. Учні не знають, чого чекати і до чого готуватися. Так, для підстрахування вчать усе. Але ви ж розумієте, що це пОки вони “свіженькі”, а десь так у грудні, я вже не кажу про травень, вони просто-таки засинають на партах. Була б конкретика – одинадцятикласники могли б уже сьогодні чітко розподілити свої ресурси і сконцентруватися на вивченні того, що їм реально потрібно, а не того, що їм може бути потрібно.

Так, щодо технічних спеціальностей – гора з пліч, якщо діти чітко визначилися, що вступатимуть саме туди. Але для тих, хто на роздоріжжі, усе складно. Тому поки чекаємо остаточного закону. Але мені подобається те, що навіть якщо ти в житті правил не вчив, але не в тім’я битий і можеш зв’язно прочитати текст, ти маєш більше шансів скласти ЗНО, тому що зараз завдання стали більш ужитковими, тобто відповіді на багато питань учні можуть почерпнути з власного досвіду. Цьогоріч складніше, і головного болю буде більше, ще й в умовах пандемії. Але знаєте, ЗНО ще не почалося, а випробування не забарилися. Випускники 2021 точно будуть сильнішими і готовими до життєвої боротьби, як ніхто досі. 

Підсумовуючи, скажемо, що готуватися до ЗНО все одно доведеться, якщо хочете отримати хороший результат. Ми рекомендуємо наших друзів зі ZNOUA. Курси існують з 2013 року, за цей час вже підготували понад 5 тисяч дітей до зовнішнього незалежного оцінювання. На курсах працюють викладачі 200-бальники, мають власні підручники. 

Для читачів нашого порталу є промокод “мамабук”, який дає 10% знижки на перший блок навчання на онлайн-курсах. Зареєструватися на БЕЗКОШТОВНЕ пробне заняття можна тут

Читайте також