Вологість деревини та пиломатеріалів – один із значних параметрів визначення їх якості та придатності для будівельних та облицювальних робіт. Початкова вологість дерева при рубанні коливається від 70 до 100%. Така деревина пружна, має більшу вагу та розмір, ніж просушений ліс. Відповідно, брати для будівельно-оздоблювальних робіт вологу недосушену деревину не можна: при природному усиханні дошки втрачають вагу, об’єм і можуть змінювати форму і коробитися, якщо порушена технологія сушіння . https://remontdim.lviv.ua/stolyar-lviv/ – професійні столяри у Львові
Яка вологість деревини вважається оптимальною?
Дуже суха деревина втрачає пружність і схильна до розтріскування. Крім того, 0% вологості неможливий у нормальному кліматі, де дерево набирає вологу з атмосфери. Тому достатньою та оптимальною вологістю для різних видів пиломатеріалів та дерев’яних виробів вважається:
- Будівельні балки та перекриття – 12% для клеєної деревини та до 20% – для цільної.
- Профільні вироби: дошка для підлоги, вагонка, блок-хаус, поручні, підвіконня тощо – 12-15%.
- Двері та дверні отвори: до 12% для коробок та до 9% – для дверних полотен.
- Вікна: до 9% для невеликих деталей (лиштви, стулки, жалюзі тощо) та до 12% – для віконних коробок.
- Меблева дошка та панелі – до 12%.
Чому не можна брати вологу деревину?
- Купуючи дошку з високою вологістю, ви платите за зайву вагу матеріалів, а це вагома добавка у вартості на більших обсягах.
- При природному усиханні дерево втрачає об’єм, і відбувається усадка конструкції. Це може призвести до деформації, якщо конструкція складна: двоповерховий дерев’яний будинок, сходовий проліт і т.п. Між спочатку щільно підігнаними дошками можуть утворитися щілини.
- Різке сушіння може викликати викривлення дошки, тріщини та вигини. Це найгірше для облицювальної щільно підігнаної дошки. Також може статися деформація складної конструкції.
- Вологе середовище оптимальне для розвитку плісняви та грибка: у цьому випадку навіть повна заміна дерев’яної частини не завжди допомагає повністю позбутися плісняви.
Як виміряти вологість деревини?
Для вимірювання вологості дошки існує спеціальний будівельний прилад – електровологомір, що визначає з високою точністю вологість в діапазоні 7-60%.
Якщо приладу з собою немає – досвідчені будівельники на око можуть відрізнити вологу дошку від просушеної за її щільністю та масою, наявності та розташування тріщин, кривизні дошки тощо.
Якщо контакту з дошкою перед замовленням немає (купівля партії з іншого міста), то на користь якості дошки говоритимуть фактори:
- Інформація про підприємство, відгуки клієнтів.
Перевага підприємствам повного циклу: тут повинні знаходитися потужності для камерного або вакуумного сушіння та слади для зберігання готової продукції, що означає, що компанії немає потреби терміново закуповувати та перепродувати можливо неякісний матеріал.