Головна Релакс Як виглядає білий гриб, де і коли його збирати, фото двійників

Як виглядає білий гриб, де і коли його збирати, фото двійників

mamabook
2731 Переглядів
гриб

грибБоровик – король серед лісових грибів. Білий гриб відрізняється чудовими смаковими якостями, корисним складом і навіть цілющими властивостями. Тому для кожного грибника боровик – цінна знахідка. Як розпізнати білого гриба і не зрізати неїстівних двійників? І як знаходити найкращі грибні місця із боровиками? Розповість наш сайт Mamabook.

Чому він – білий?

Грибникам варто знати про унікальну властивість боровика. Наші предки ще 12 століть тому також збирали лісові дари, сушили, запасали на зиму. Усі гриби під час сушіння втрачали свій вигляд та сильно темнішали. І лише один гриб навіть сухим залишався білого кольору. Звідси і пішла його назва.

Знайте, якщо після сушки деякі гриби змінили колір, то ви помилково прийняли їх за боровика. І щоб не отруїтися – такі підозрілі екземпляри слід викинути.

Розпізнаємо білого гриба по шапці

Шапка боровика відома своїм ароматом. Колір шляпки білого гриба має насичений бурий колір. В залежності від віку гриба, шляпка може сягати від 5 до 40 см. Шкірка на ній пружна, плотна. Лише в дощову погоду на шапці білого гриба з’являється тонка плівка слизу. У сонячну погоду шляпка завжди суха, матова, майже без блиску.

Шляпка визначить якість гриба

Аби зрізати якісного білого гриба, можна орієнтуватися по шляпці.

  • Порада 1. Зрізайте гриби зі шляпками від 7 до 15 см. Вони пружні, не трухляві, не розпадаються під час приготування. Такий гриб містить мінімум токсинів та гіркоти.
  • Порада 2. Беріть лише молодих боровиків. У них шляпка в формі правильного куполу. У старих білих грибів шляпки плоскі, суховаті, із тріщинами.
  • Порада 3. Колір шляпки молодого білого гриба – світло-коричневий. У старих боровиків шляпки темно-бурі.
Яка в гриба ніжка

Середня висота грибної ніжки – 12 см. Бувають у лісі і велетні з ніжками в 25-30 см, але брати таких гігантів не рекомендується. Часто активний ріст є свідченням високої концентрації токсичних речовин. Не даремно найбільші гриби завжди ростуть вздовж доріг, поруч із заводами, атомною станцією.

Форма ніжки білого гриба добре впізнається – вона правильна, булавовидна. Якщо знайшли білого гриба з чіткою циліндричною ніжкою, то зрізати його не варто. Це ознака старого, трухлявого гриба.

Колір ніжки також дуже цікавий. Він неоднорідний – з градієнтом, тобто поступово переходить від білого до коричневого.

гриб

Коли ростуть білі гриби

Їх можна збирати тривалий період. У наших широтах боровики з’являються уже в травні і ростуть до кінця осені. Найкращими грибними місяцями вважаються жовтень та перша половина листопада – у цей період у лісах масово зустрічаються білі гриби.

Де шукати білі гриби

Улюблене місце зростання – хвойні ліси. Часто зустрічаються і в листяних, і мішаних висадках. Грибникам потрібно орієнтуватися по виду дерева.

Список дерев, під якими люблять рости боровики:

  • Ялина.
  • Сосна.
  • Береза.
  • Дуб.

Гарно ростуть білі гриби серед високого густого моху, лишайників. А от на болотистих ділянках лісу білих грибів не буває. Не зустрічаються вони також на торф’яних та хвойних посадках із бідною піщаною землею.

Найкраще всього шукати галявину, гарно освічену сонцем. У тіні біли гриби зустрічаються крайнє рідко. Потрібно знати, що ростуть боровики цілими колоніями. І якщо ви знайшли гриб, то походіть у радіусі 1-2 метрів. Ви обов’язково знайдете цілу родину.

 

Обережно, гриби-двійники!

Новачкам варто знати про гриби, які з вигляду нагадують білі. У нас найпоширенішим двійником є жовчний гриб. Його ще називають несправжнім білим. Цей гриб не є отруйним, але й не вважається їстівним через дуже гіркий смак. Його неможливо вивести навіть після вимочування в солоному розчині чи тривалому кип’ятінні.

Як відрізнити жовчний гриб від білого?

Зробити це дуже просто. Коли ви зрізаєте білого гриба, місце зрізу залишається світлим. У жовчного гриба зріз миттєво темнішає, стаж бурим. До речі, несправжні білі гриби через свою гіркоту ніколи не бувають червивими.

Гриб

Жовчний гриб (несправжній білий)

гриб

Жовчний гриб (несправжній білий)

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 10 найотруйніших грибів України – фото та опис

Читайте також