Аналіз крові на цукор вважається одним з основних. Цей метод діагностики обов’язковий для вагітних, також аналіз дозволяє попередити розвиток цукрового діабету, є показником функціонування ендокринної (гормональної) системи.
Цукор, який міститься в крові кожної людини, є основним джерелом енергії для всіх клітин організму. Однак концентрація цукру в крові у здорової людини повинна завжди підтримуватися на певному рівні.
Глюкоза потрапляє в кров з печінки і кишечника, а потім кровотік розносить її по всьому організму, від верхівки до п’ят. Таким способом тканини отримують енергію. Для того, щоб клітини засвоювали глюкозу з крові, потрібен гормон інсулін. Його виробляють особливі клітини підшлункової залози – бета-клітини. Рівень цукру – це концентрація глюкози в крові. У нормі вона коливається у вузькому діапазоні, не виходячи за його межі. Мінімальний рівень цукру в крові – натщесерце. Після їжі він підвищується. Якщо з обміном глюкози все нормально, то це підвищення незначне і не надовго.
Як здавати аналіз крові на цукор
Щоб отримати об’єктивний результат, необхідно дотримуватися певних умов перед здачею аналізу крові:
- за добу до проведення аналізу не можна вживати алкоголь;
- останній прийом їжі повинен бути за 8-12 годин до аналізу, пити можна, але тільки воду;
- вранці перед аналізом не можна чистити зуби, так як в зубних пастах міститься цукор, який всмоктується через слизову оболонку ротової порожнини і може змінити свідчення аналізу. Також не можна жувати жуйки.
Аналіз крові на цукор беруть з пальця. При заборі крові з вени дослідження проводитиметься за допомогою автоматичного аналізатора, для якого необхідний більший обсяг крові.
Також зараз є можливість здати аналіз крові на цукор в домашніх умовах за допомогою глюкометра – портативного приладу для вимірювання цукру в крові. Однак при використанні глюкометра можливі помилки, як правило через нещільне закриття тубуса з тест-смужками або його зберігання у відкритому стані. Це пов’язано з тим, що при взаємодії з повітрям на тестовій зоні смужок відбувається хімічна реакція, і вони стають зіпсованими.
Збільшення цукру в крові
Збільшення цукру в крові, частіше за все, говорить про наявність цукрового діабету, однак цей діагноз ставиться не тільки за результатами аналізу на цукор. Крім того, причинами підвищення цукру в крові можуть бути:
- прийом їжі незадовго до здачі аналізу;
- значне перенапруження, як фізичне, так і емоційне;
- захворювання ендокринних органів (щитовидної залози, наднирників, гіпофіза);
- епілепсія;
- захворювання підшлункової залози;
- прийом лікарських препаратів (адреналін, естрогени, тироксин, сечогінні, кортикостероїди, індометацин, нікотинова кислота);
- отруєння окисом вуглецю.
Зменшення цукру в крові може викликати:
- тривале голодування;
- алкогольна інтоксикація;
- захворювання органів травлення (панкреатит, ентерит, наслідки операцій на шлунку);
- порушення обміну речовин в організмі;
- захворювання печінки;
- ожиріння;
- пухлина підшлункової залози;
- судинні порушення;
- захворювання нервової системи (інсульт);
- саркоїдоз;
- отруєння миш’яком, хлороформом;
- при цукровому діабеті – пропуск прийому їжі або блювота після їжі, передозування інсуліну або цукрознижувальних препаратів.
На фото: якісний дитячий одяг від українських виробників (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)