Головна Школярі Як покращити техніку читання у дитини

Як покращити техніку читання у дитини

mamabook
2509 Переглядів

ТОП-10 книг для девочекВаша дитина повільно читає? Це створює чимало проблем із навчальним процесом. Але прискорити техніку читання можливо. Для цього потрібно терпіння та систематичне виконання простих правил.

1. З’ясуйте, як насправді читає ваша дитина. Як правило, техніка читання визначається по тому, наскільки швидко і виразно він читає вголос. Є діти, які навіть в першому класі читають про себе і чудово розуміють прочитане, але запинаються і зволікають, якщо їх просять зробити це вголос.

З’ясувати це досить просто. Дайте своїй дитині прочитати уривок і запитаєте, що ж він зрозумів. В цьому випадку можна особливо не турбуватися, а проблема вирішується за допомогою гри. Якщо ви звикли читати з дитиною вечорами казки, помінятися ролями. Нехай тепер він буде читцем, а ви – слухачем.

2. Якщо дитина погано читає і вголос, і про себе, причин тому може бути декілька. Можливо, він не зовсім зрозумів, яким чином букви складаються в слова. Може бути, сам процес читання забирає в нього стільки сил, що на розуміння сенсу їх вже не залишається. В цьому випадку допоможуть кубики з буквами, розрізні азбуки, ігри типу «Ерудит». Але спочатку визначте, наскільки у дитини розвинений фонематичний слух, і чи вміє він відрізняти звук від букви.

3. Запропонуйте вашому школяру виконати кілька вправ. Напишіть яке-небудь добре знайоме йому слово. Попросіть порахувати, скільки в ньому літер. Це він напевно зробить з легкістю. Потім попросіть порахувати звуки. Якщо це викличе труднощі, поясніть, що буква – це значок, що цим значком зовсім не обов’язково позначається звук. Запропонуйте визначити, які приголосні і голосні звуки є в слові, які звуки вимовляються м’яко. Повторюйте вправу періодично. Воно безпосередньо не пов’язано з технікою читання , дитина навіть не зрозуміє, що ви стурбовані тим, як він читає, а відповідно, не буде зациклюватися.

4. Велику користь можуть принести звукові моделі. Щоб навчитися їх складати, достатньо звичайної шкільного зошита в клітинку і набору олівців або фломастерів. Домовтеся, яким кольором ви будете позначати голосні, а яким – приголосні. Коли дитина навчиться робити це швидко і без помилок, ускладніть завдання. Наприклад, запропонуйте різні кольори для м’яких і твердих приголосних, шиплячих, свистячих і т.д.

5. Переконайтеся, що ваша дитина правильно вимовляє всі звуки. Для техніки читання може виявитися важливою навіть легка дислексія. Наприклад, якщо дитина плутає два звуку, то він і при читанні буде мимоволі затинатися, коли потрібно вимовити один з них. Проконсультуйтеся з логопедом. Можливо, буде потрібно декілька занять, щоб позбутися цього недоліку.

6. Нерідкі випадки, коли дитина просто дуже повільно каже. Можна трохи збільшити темп мови. Використовуйте скоромовки. Допоможе в цьому випадку і артикуляционная гімнастика. Не сподівайтеся повністю перевиховати свого флегматика, змінити природу не вийде, але навчити його вимовляти слова трохи швидше цілком реально.

7. Людина легше засвоює будь-яку дію, коли розуміє, що воно йому необхідно або, як мінімум, цікаво. Дитині вправи на техніку читання можуть здатися надокучливими або занудотними. Він повинен зрозуміти, навіщо йому треба читати. Інтересу до книг він може і не проявляти. Визначте, чим захоплюється ваша дитина, і дайте йому зрозуміти, що в книгах він може почерпнути потрібну йому інформацію. При цьому багато сучасні діти з недовірою ставляться до звичайних друкарським книгам, але їм може сподобатися електронна.

8. Текстовий редактор на комп’ютері у вас напевно є. Запропонуйте дитині пограти. Надрукуйте слово або фразу і запропонуйте прочитати. Потім помінятися ролями. Нехай дитина щось надрукує, а ви прочитайте, точно вимовляючи звуки. Спочатку фраза може бути абсолютно безглуздою, а в словах ви напевно знайдете величезну кількість помилок. Не сваріть свого учня. Він дуже швидко зрозуміє, що щось робить не так. Можна пояснити, що програма найчастіше підкреслює неправильно написані слова або ті, які їй невідомі. Корисно буде також «повчити» текстовий редактор новим словам. Але для цього дитина повинна навчитися їх правильно друкувати, а відповідно – і добре читати.

9. Використовуйте сучасні комунікаційні технології. Багато батьків вважають інтернет шкідливим заняттям, здатним відвернути школяра від навчальних занять. Для того, щоб онт приносив користь, їм потрібно грамотно користуватися. У розвитку техніки читання допоможуть в тому числі і соціальні мережі. Адже під час спілкування на форумі дитині потрібно прочитати повідомлення, зрозуміти його і зуміти відповісти, а це вже саме по собі здатне змусити його швидко читати. Виберіть підходящий ресурс, поясніть дитині правила спілкування, допоможіть зареєструватися і не залишайте нового користувача без уваги. Запитуйте, що нового він дізнався на форумі або в соціальній мережі, з ким познайомився. Ви й не помітите, як дитина почне читати дуже швидко.

Корисна порада
Допомогти вам може і мобільний телефон. Навчіть дитину приймати і відправляти смс-повідомлення. Давайте йому таким способом різні завдання, а ввечері перевіряйте, як він їх зрозумів і виконав.

гольф, водолазка, товариНа фото: Якісний шкільний одяг від українських виробників (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також