Головна Школярі Як привити дитині любов до читання

Як привити дитині любов до читання

mamabook
172 Переглядів

мальчикСьогодні діти читають мало. І це велика проблема для педагогів та батьків. Діти цікавляться гаджетами, модою, але тільки не навчанням. І в цьому вина, в першу чергу, самих батьків, які з раннього віку не привили дітям любов до читання. Ми дамо декілька порад, як правильно це зробити.

Порада 1. Найсприятливіші умови для вироблення добрих звичок — у ранньому віці. Звикнути до книжки з малоліття — це не лише полегшити собі подальше життя, а й зробити його цікавішим, насиченішим. І ніякий телевізор чи відео тут не суперник. Насолода, котру малюк дістає від казки, прочитаної перед сном, допомагає розвинути позитивне ставлення до читання. А якщо це переходить у повсякденне заняття, то він переконується, як високо ви цінуєте читання, коли не жалкуєте відводити йому дорогоцінний і часто обмежений час. Усе, що важливо для вас, набуває цінності й для дитини. І незабаром малюк почне «допомагати» вам читати: перегортатиме сторінки, вказуватиме на слова. У такий спосіб він пізнає правила писемної мови: початок і кінець книжки, рядка, сторінки. Збагачується і словниковий запас, розвивається уява.

Порада 2.  Починати слід якомога раніше. Шестимісячний вік — це вже не рано. Не бентежтесь, якщо дитина не все розуміє або не розуміє, здавалося б, нічого. Нехай малюк звикає до вашого голосу в поєднанні з добрими, ласкавими почуттями й книжкою. Знайдіть тихе, затишне місце, подалі від телевізора й усього того, що може вам заважати. Нехай це стане традиційним місцем для читання. Подбайте, аби малюк сидів ближче до вас, щоб разом ви могли розглядати малюнки, щоб він допомагав перегортати сторінки.

Порада 3. Книга входить у світ дитини задовго до того, як вона стане сама читачем, тому вже з раннього дитинства важливо формувати бережне відношення, любов і повагу до неї. Велике значення у вихованні любові до читання надається саме сім’ї. В деяких сім’ях книги кидають, використовують як підставки, дозволяють малюкам рвати їх, розмальовувати. Не дивно, що при такому відношенні дорослих і у дитини теж зароджується неповага до книги. Навпаки, де бережуть книгу, в дітей виховується відношення поваги до неї, як до чогось цінного.

Порада 4. Добре, якщо з дитинства вже збирається своя бібліотека, куди ввійдуть книги, написані спеціально для дітей, улюблені книги для старшого віку, програмна художня література, спеціальна довідкова література. Росте дитина, а разом з нею збільшується і ваша домашня бібліотека. Але, на жаль, є сім’ї, де взагалі не побачиш книг. Не читають батьки; не будуть читати й діти. На перше місце такі горе-батьки ставлять телевізор, комп’ютер. Годинами дивляться наші дітки все, що потрібно, а що й ні.

ручка учитель, товар, товари

Оригінальні подарункові ручки з написами для колег, керівника, вчителя (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Порада 5.  Книга в домі повинна стати цінним подарунком. Добре закінчення семестру, невеличкий ювілей, вручення паспорта і т.п. А теплий і мудрий підпис не один раз навіє спогади про рідних, про щасливе дитинство. Книги не потрібно збирати заради кількості, для краси (дехто підбирає книги по кольору, розміру – навіть не поцікавившись їх змістом). У бібліотеці любої людини повинні бути книги, пов’язані з його захопленнями, професією, улюблені книги, до яких повертаєшся знову і знову, як до улюбленої мелодії, сімейного альбому.

Порада 6. Завдання батьків полягає не лише в тому, щоб навчити дітей охайно користуватися книгами, збирати їх, а головне – виховувати потребу в читанні літератури, формувати інтерес до неї. Для цього ви повинні самі читати, любити книгу, цікавитись новинками, знати, що подобається вашій дитині.

Порада 7. Відомо, наприклад, що дітей дошкільного і молодшого шкільного віку в книзі приваблює перш за все події, описані автором, яскраві малюнки. Лише до кінця молодшого шкільного віку в дітей з’являється зацікавленість теорією літературного твору, деякими думками. Підлітків уже цікавлять мотиви поведінки літературного героя, його моральні і вольові якості, часто поступки персонажів стають предметом роздумів і критичних оцінок. Інтерес не лише до літературних героїв і їх дій, але і до самого твору в цілому – його ідейному змісту, оцінюється з точки зору можливості школяра знайти в ньому відповіді на актуальні для цього віку запитання: про смисл життя, про своє місце в ньому, про взаємовідносини між людьми, про свої можливості, про те, чого не вчать у школі і про що соромляться запитати в батьків.

Порада 8. Увагу школярів краще за все звернути на те, що події в книзі відбуваються не самі собою, що вони пов’язані з людиною, поведінка якої має свої мотиви і цілі, що поступки – хороші й погані – звершує людина. Особливо важливо допомогти дітям цього віку розібратися в мотивах вчинків героя, в правильній оцінці його поведінки. Варто звертати увагу і на художню цінність літературного твору. Зі старшими дітьми можна вести розмову про стиль письменника, його проблемах, про особистість самого автора.

Порада 9. У кожного віку свої книги. Деякі батьки люблять похизуватись тим, що їх 8-10-ти річні чада читають уже Флобера, Бальзака, Фрейда… Але передчасне читання серйозних книг не завжди приносить користь. Хіба в змозі , наприклад, десятилітня дитина глибоко осягнути справжню велич, складність і поетичність, мудрість таких творів? Найчастіше це приводить до того, що подорослівши, юнаки і дівчата не хочуть читати твори письменників-класиків, бо з дитинства в них відбилось у свідомості , що це щось малозрозуміле, скучне.

Порада 10. Звичайно, не люблять читати ті, в кого погана техніка читання, бо швидко стомлюються , не завжди розуміють зміст. Але ж покращити техніку читання можна лише читанням, читанням вголос. Батьки можуть поступати так: дочитати до самого цікавого місця, а потім попросити дитину продовжити. «Тепер сам почитай, бо я втомився… або… Дочитай, а потім мені розкажеш.» Сумісне читання цінне ще й тому, що під час нього можна звернути увагу на якісь важливі моменти в тексті, деталі. Батьки можуть порадити запам’ятати або виписати в спеціальний щоденник особливо цінні думки. Для сімейного читання краще обрати невеликі повісті, вірші, оповідання, окремі розділи з великих творів. У бесідах батьки не повинні нав’язувати свої думки, але вміло направляти дитячі. Більшу частину книг діти читають самостійно, але ви повинні цікавитись, що і як вони читають. Часто зустрічаються діти, готові читати все, що попадається під руку. Це читання «залпом» і без всякого розбору приносить мало користі, бо залишаються в пам’яті якісь уривки, каламбур. Поступово псується читацький смак, процес читання перестає приносити задоволення, зміст постає у спотвореному вигляді. Тому так важливо вже з раннього дитинства привчати дитину до вдумливого і уважного читання.

Порада 11. Формуючи інтерес до літератури, батьки можуть влаштовувати домашні літературні вечори, вечори поезії. На жаль, батьки-іноді навіть не знаходять кілька хвилин, щоб послухати виразне читання віршу. Все це перекладається на плечі школи, вчителя.

Порада 12. Проводячи відпустки, бажано відвідувати будинки-музеї письменників. Деякі літературні твори екранізуються. Відомо, що далеко не завжди фільм поставлений на високому рівні. Переглянувши кінофільм, діти отримують неправильне , збіднене уявлення про сам твір. Тому одне одного не замінює. Глибина думок, багатство мови можна оцінити лише читаючи книгу. Кожен вид мистецтва має свою специфіку. Цікавим, змістовним може бути і кінофільм, і виставки за мотивами літературного твору. Згадаймо хоча б фільми «Тіні забутих предків», «Кайдашева сім’я». Добре поставлений фільм повинен викликати бажання прочитати твір.

гольф, водолазка, товариНа фото: Якісний шкільний одяг від українських виробників (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також