Зима – складний період для організму. Дефіцит елементів та вітамінів часто провокує жорсткі сезонні авітамінози. Проте знайти взимку безпечні джерела нутрієнтів майже неможливо. Більшість овочів є імпортними, а зелень вирощується в умовах теплиць із високим внесенням нітратів. Наш сайт Mamabook підкаже простий спосіб, як можна безпечно вживати зелень з теплиці.
Чому не варто боятися їсти зелень взимку
Зелень – справжня вітамінна бомба та потужне джерело мікро-, макроелементів. Якщо порівнювати користь від зелені для організму, то вона в рази перевищує можливі негативні наслідки від впливу нітратів. Якщо дотримуватися збалансованого раціону та дбати про чистоту печінки, то цей внутрішній орган без проблем упорається зі шкідливими речовинами, які надходять разом із продуктами харчування. А які 7 продуктів чистять печінку, можна прочитати в нашій статті.
Якщо порівнювати зелень з городиною, то в листях накопичується значно менше нітратів, ніж у коренеплодах (морква, буряк) чи плодах (томати, огірки).
Як же вивести нітрати?
Ефективний і простий спосіб – замочування листя й стебел в теплій воді. Наберіть у велику ємність теплу воду (50-60 градусів), опустіть зелень у рідину. Вода повинна покривати листя повністю. Тримайте зелень у воді мінімум 30 хвилин.
Аби прискорити процес виведення шкідливих речовин, у воду можна додати оцет. Із розрахунку – 4 ст.ложки на 1 л теплої води. Оцет дає додаткову корисну властивість – убиває спори цвільових грибків та гнилосних бактерій, які завжди є на поверхні листя.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим корисна м’ята, які хвороби лікує, як часто можна вживати