Сьогодні все більше компаній, підприємств переходять на проектний метод праці. По своїй суті будь-яке масштабне завдання є проектом зі своїми строками, ресурсами та поставленими задачами. Такий варіант активно застосовують державні інституції, великі міжнародні компанії та корпорації, різні ІТ-організації.
Основи управління проектами
Звичайно, результат завжди залежить від навичок та вмінь менеджера. Пройти навчання про менеджменту проектами та отримати сертифікацію «Ощадливе виробництво» в Україні пропонується в бізнес-школі «Крок». Ми використовуємо різні методології управління.
- Waterfall – каскадне рішення. Вважається найпоширенішою методикою управління проектами. Така модель заснована на послідовному проходженні процесу, розбитого на декілька етапів або стадій. Як правило, її застосовують в тих випадках, коли проект можна умовно поділити на частини.
- Scrum – методологія гнучкого управління, яка допомагає команді структурувати діяльність та займатися нею на базі набору цінностей, принципів та практик.
- Agile – є одним з найпопулярніших методів управління. Така методика є системою управління, головна характерна ознака якого – надання кінцевого продукту або результату по завершенню кожного етапу. Вона відрізняється зручністю, оскільки дає можливість контролювати всі заходи з виправленням помилок та внесенням коректив.
Вибір конкретної методології здійснюється, виходячи зі складності, обсягу та інших аспектів.
Медіація в управлінні проектами компаній і підприємств
Медіація – один з варіантів вирішення конфліктів між організаціями або всередині компанії. При такій методиці посередником виступає медіатор – людина, яка допомагає розібратися зі спором, ураховуючи інтереси обох сторін. Пройти курс та отримати професію медіатора в Україні можливо в бізнес-школі «Крок». Програма медіація є актуальною для:
- адвокатів, суддів, юристів;
- топ-менеджерів;
- HRD та фахівців з HR;
- психологів, соціологів.
Ця програма спрямована на оволодіння міжособистісними навичками спілкування між колегами, партнерами по бізнесу, тренування аналітичного мислення, розвиток критичного мислення.
В завершенні слід сказати, що управління проектами – складна робота, яка вимагає постійного навчання та оновлення своїх знань, використання декількох методологій в залежності від цілей.