Головна Дошкільнята Як навчити дитину визначати час за годинником

Як навчити дитину визначати час за годинником

mamabook
346 Переглядів

время, часыБудь-яке абстрактне поняття дається нелегко для вивчення дитино. Навчити розрізняти “гаряче” і холодне”, “світле” і “темне”, “сухе” і “мокре” – не дуже просто! А от пояснити дитині, що таке час (хвилини і години, тижні) – дуже складно, бо малюк не може це вивчити на дотик чи візуально. Як же навчити дитину орієнтуватись по годиннику?

Після народження для малюка дуже важливо все, що пов’язано з ритмом, з обов’язковими повтореннями: з режимом годування, зі зміною дня і ночі, а також все ритмічне, що дитина сприймає на слух, наприклад пісеньки, віршики і т.д. Крім того, малюки й самі шукають ритми для себе, наприклад, смокчуть палець, качають головою й інше. Таким чином відбувається закладання перших цеглинок просторово-часової орієнтації, яка є базовою характеристикою мислення.

Навчити дитину визначати час за годинником можливо ще до школи. Але до семи років він навряд чи сприйме це адекватно. Адже до семи років дитина ще не дозріває до абстрактного мислення, необхідного для осягнення часу, та й дітям до школи знати точний час просто не потрібно, так як ними керують дорослі. Так як дитина живе завжди в сьогоденні і в неї завжди – зараз, то вона не може усвідомлювати причинність подій, а отже і будувати свою поведінку. Першим кроком в усвідомленні подій є поняття про сезони природи, про місяці та дні тижня. Власне кажучи, це все, що дитина до семи років повинна знати про час.

У часу є дві властивості, які можна зрозуміти на прикладі традиційних годинників з циферблатом і електронних годинників з чотирма цифрами. Перше – все повертається в теж місце, зя якого взяло початок, немає нічого нового під сонцем, а циферблат у вигляді кола – найкраще цьому підтвердження. Циферблат дозволяє надалі краще зрозуміти добу: чверть години, половина години, а також на ньому відразу видно і минуле, і майбутнє. На електронних годинниках ми бачимо тільки сьогодення, яке невблаганно біжить вперед, а це вказує на другу властивість часу – неповторність, тобто все змінюється.

Дитині корисно знати про всі властивості часу, а значить, мати уявлення не тільки про звичайні, а й про електронний годинник. Спочатку дошкільняткові потрібно дати початкові поняття про час, які в подальшому допоможуть краще сприйняти його як абстрактне поняття. Для цього ви можете виконати зі своєю дитиною деякі вправи. Наприклад, поговоріть з ним про його вік, скільки йому було три роки тому, скільки буде через 2 роки і т.д.; Обговоріть з малюком його вміння, що були у нього раніше, зараз і в майбутньому.

Щоб навчити дитину визначати час за годинником, важливо познайомити дитину з такими поняттями, як хвилина, секунда, час. Це краще зробити за допомогою гри, наприклад «що можна зробити за секунду?» – плеснути в долоні або вдарити по м’ячу. Потім поговоріть з ним про те, що можна зробити за хвилину, за годину, за день.

Інші вправи – обговоріть з дитиною, які однакові дії ви робите щоранку, кожен день і вечір, поговоріть з малюком про те, чим зима відрізняється від літа, весна від осені. Разом з цим дуже корисно для всіх дітей співати і слухати різні пісеньки, лічилки, вірші, тобто все, у чому є ритм.

Якщо ви хочете, щоб ваш малюк міг визначати час за годинником, то ви можете змайструвати тренажер. Для цього виріжте з картону круг, намалюйте цифри, прикріпіть стрілочки і приступайте до навчання.

Як виявляється, не так важко навчитися і зрозуміти, що показують стрілки на годиннику, як усвідомити, що означає протяжність часу. По-справжньому відчути час діти можуть тільки з віком. Завдання батьків – допомогти їм зрозуміти цей складний процес, але ні в якому разі не треба їх квапити.

математикаНа фото: магнітна математика для дітей 3-7 років (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також