Головна Світ мами Успенський Піст: правила і традиції

Успенський Піст: правила і традиції

mamabook
88 Переглядів

церква, свічкиЯкщо Великий Піт змінюється в датах кожного року і чітко прив’язаний до дня святкування Великодня, то Успенський Піст кожного року проходить в чітко визначені дати – з 14 по 27 серпня. Які правила цього посту та основні церковні традиції?

Скільки триває Успенський Піст
Цей піст встановлений перед великими святами Преображення Господнього та Успіння Божої Матері. Успенський піст триває рівно два тижні. Це найкоротший багатоденний пост протягом року. За своєю суворістю Успенський піст прирівнюється до Страсної Седмиці Великого Посту. Але не дивлячись на це він вважається серед православних і найлегшим: і короткий, і солодкий. Найлегший – тому що Божа Матір піклується про те, щоб ярмо Христове було для нас легким. І піклується про наше тіло так само, як і про душу. Найсолодший тому, що починається цей Пост з освячення меду, а потім – освячення плодів: щоб через солодкість, яку Господь дає для тілу, ми скуштували і побачили, як добрий Господь.

14 серпня, в перший день Успенського Посту, зноситься для поклоніння Хрест Христовий. Як колись в Старому Завіті в гіркі води Мари за словом Господнім опускалося древо, і воно ставало солодким, так і гіркоту нашого життя – від дотику до Хреста Христового – так зміниться в солодкість. 14 серпня – день Хрещення Русі. А хрещення – це і є таке занурення в хресну воду – благодать Христову, коли відкривається таємниця Хреста. І хто дізнається її, той готовий все принести Господу – і життя, і смерть свою, щоб завжди бути з Ним. Тому Святі Мученики (на іконі – вони завжди з Хрестом в руці) йдуть попереду всіх у сонмі Святих. Наша Православна Церква, як ніяка інша, прославилася подвигами мучеництва. І в ній завжди було особливе шанування Божої Матері, її святого Успіння, якому здавна присвячувалося багато Монастирів. В Успіння Божої Матері, як у Великдень Господній, смерть – те, що вважається самою великою скорботою, – стає самої великою радістю.

Існує благочестивий звичай Успенським постом щодня читати Акафіст Успінню або вчиняти Параклісіс – молебний спів Канону до Пресвятої Богородиці. В Успенський Пост ми дякуємо Богові за те, що ми наблизилися до кінця літа, і просимо його, щоб сподобив нас провести осінь в мирі і безтурботно. Божа Матір в Успінні була збережена від руйнування тіла і зійшла зі своїм воскреслим тілом в Царство Боже.

Що можна їсти в Успенський піст
Згідно з церковним Уставом люди, які дотримуються Успенського посту, повинні слідувати таким обмеженням в їжі:

Понеділок, середа, п’ятниця в період Успенського поста – сухоядение. У дні сухоядения можна їсти такі продукти: сухий прісний хліб (сухарі), сирі овочі, фрукти і сухофрукти, мед, горіхи, воду, з приправ дозволяється сіль.

Вівторок і четвер під час посту – гаряча їжа без олії. У ці дні можна їсти страви, приготовані на вогні і без рослинної олії. До таких блюд відносяться овочеві і грибні супи, чай, кава, компоти, відвари.

Субота і неділя під час Успенського посту – дозволяється вживання в їжу рослинного масла і вина.

19 серпня, в свято Преображення Господнього, дозволяється приймати в їжу рибу і морепродукти.

Якщо свято Успіння Пресвятої Богородиці припадає на середу або п’ятницю, то розговляння переноситься на наступний день, а 28 серпня дозволяється їсти рибу і морепродукти.

Традиції та прикмети в Успенський піст
Початок Успенського посту в народі асоціювався зі збором врожаю і початком осені. Свято Медового Спаса, на який припадає перший день посту – час освячення нового меду і дозволу вживання його в їжу. Також 14 серпня в церквах здійснюється мале освячення води, тому часто Медовий Спас називають Спасом на воді. Віруючі люди в цей день останній раз в році купалися в річках і озерах, змиваючи таким чином з себе всі гріхи. Згідно традиціям після початку Успенського посту вже не купалися.

Чи можна грати весілля під час Успенського посту?
Як відомо, серпень – найбільш сприятливий час для весіль. На цей місяць припадає мало не половина всіх одружень, що здійснюються протягом року. Однак якщо ви намітили весілля на серпень, обов’язково грайте її або до 14 числа або після 28.

Весілля в Успенський піст, а тим більше вінчання, вважається великим гріхом. Адже піст – це час молитви, покаяння, стриманості не тільки від певної їжі, але і від різних задоволень, в тому числі і від подружньої близькості. Старі люди кажуть, що молоді, які вінчалися під час посту, ніколи довго разом не живуть.

гольф, водолазка, товариНа фото: Якісний шкільний одяг від українських виробників (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також