Головна Релакс Українські різдвяні традиції

Українські різдвяні традиції

mamabook
276 Переглядів

рождествоРіздво по праву вважається одним з головних свят у році. До Різдва Христового українці завжди ставлятьс з особливою шаною, тому зі святом пов’язано так багато прикмет та традиції. Які саме – читайте в нашій статтій від Mamabook

***
Святкування Різдва починається 6 січня. Початок Святвечора знаменує поява на небі першої зірки.

***
Головною окрасою різдвяного столу є кутя — пшенична чи рисова каша з медом, родзинками, горіхами та маком, а також узвар із сухофруктів. Серед 12 пісних страв, які неодмінно мають бути на святковому столі, українські господині здавна готували борщ з грибами, вареники з капустою, голубці, гречаники.

***
Одним з найцікавіших різдвяних звичаїв є підкидання куті до стелі. Якщо підкинута з ложки пшениця прилипала до стелі, то вважалось, що цього року гарно плодитиметься худоба і вродить хліб.

***
Особливе значення мав обряд ховатися за столом, на якому знаходились «дідух», обрядовий хліб та усілякі наїдки. Батько пригинався та запитував дітей, чи бачать вони його за пшеницею та стравами. Ті відповідали: «Ні! Не бачимо!». Тоді господар вдоволено промовляв: «Дай, Боже, щоб і на той рік не бачили». Це означало, що стіл у господаря багатий, пишний, а родина – не буде бідувати цього року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Народні прикмети на Різдво Христове

***
Аби захистити родину від «злих душ», вхід до хати закривали якнайщільніше, і ніхто з домашніх до закінчення трапези не смів виходити з дому.

***
А рано-вранці, на Різдво, господарі йшли по свіжу воду, прагнучи набрати її раніше від інших. Цю воду вважали цілющою, нею вмивалася вся родина, а решту відливали, щоб замісити тісто. Не дай Боже, щоб господиня, готуючи хліб, з ким-небудь заговорила! Руками, вимащеними тістом, вона торкалася ікон, обіймала фруктові дерева в саду — щоб цього року родили рясно.

***
Вранці 7 січня українці йшли до церкви, щоб віддати шану новонародженому Христові. Після закінчення церковної відправи родина знову збиралася на святковий обід, який вже не був пісним, та починалася велика різдвяна гостина. Сало, печінка, ковбаса, різні смаженості та копченості, все за чим сумувала під час посту душа, повинно тепер стояти на столі.

***
Споконвіків на українській землі існувала гарна традиція вітати господарів з Різдвом, бажаючи їм щастя, здоров’я, миру, довгих літ і достатку. Дорослі та діти, колядуючи, ходили від хати до хати з піснями та віншуваннями.

***
Зазвичай колядувати ходили тільки хлопчики, адже вважалося, що саме вони мають першими завітати в дім на свята. Чим більше маленьких колядників прийде до оселі, тим щедрішим та врожайнішим буде цей рік.

***
Найпопулярніші українські колядки та щедрівки — “Добрий вечір тобі, пане господарю”, “Нова радість стала, яка не бувала”, “Бог предвічний”, “По всьому світі стала новина”, “Щедрик, щедрик, щедрівочка”. Прослухати ці чудові святкові пісні ви можете у нашій відеопідбірці.

чашка, чашки, товар

Оригінальні подарункові чашки (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також