Головна Здоров'я Тривожний стан: симптоми та причини розладу

Тривожний стан: симптоми та причини розладу

mamabook
182 Переглядів
стрес

стресТривожний стан – це психічний розлад, що характеризується постійним або повторюваним проявом страху, неспокою. Відчутт тривоги завжди супроводжується і фізичними, і психологічними симптомами. Це може впливати на різні аспекти життя людини, включаючи її емоційний стан, фізичне здоров’я, роботу та стосунки з оточуючими. На жаль, тривожний стан не є поодиноким випадком. У сучасному світі цей діагноз фіксують дедалі частіше. Особливо це стосується мешканців великого міста, офісних працівників, людей на керівних посадах. Якщо вас цікавлять описи хвороб та патологій, ви можете дивитися тут цікаві описи діагнозів, слідкувати за новинами медицини та дізнаватися про інновації в лікуванні.

Класифікація тривожного стану

Цей вид розладу має різні прояви. Відповідно до цих показників спеціалісти розділили психічний розлад на певні категорії.  Тривожні розлади включають такі типи:

  1. Генералізований тривожний розлад (ГТР). Характеризується постійним, необґрунтованим тривожним станом та напруженням, надмірним хвилюванням щодо різних повсякденних ситуацій.
  2. Панічний розлад. Включає епізодичні випадки панічних атак, що характеризуються раптовою появою інтенсивного страху або тривоги, часто супроводжується такими фізичними симптомами, як прискорене серцебиття, задишка, запаморочення та відчуття втрати контролю.
  3. Соціальний тривожний розлад. Проявляється надмірною тривогою або страхом у соціальних ситуаціях, коли людина стикається з потенційними оцінками або критикою оточуючих, що може призводити до ухилення від таких ситуацій.
  4. Тривожний розлад через травму або стрес (ПТСР). Виникає після перенесенъ травматичної події, приміром, аварія, насильство або війна. Люди з ПТСР можуть досвідчувати повторні спогади про подію, кошмари та ізольованість.

психолог

Симптоми тривожного стану

Цей психічний розлад характеризується постійною тривогою, страхом, неспокоєм. До емоційних симптомів відносять нервозність або напруженість. Людина може відчувати невпевність, постійне переживання негативних подій.

Типові фізичні симптоми при тривожному стані: підвищене серцебиття, поколювання або дискомфорт у грудях, задишка, надмірне потовиділення, тремор рук, м’язова напруга, шум у вухах, сухість у роті та проблеми зі сном. У поведінці також спостерігаються певні типові прояви. Це уникання ситуацій, які спричиняють тривогу, ігнорування соціальних зустрічей або публічного виступу, неадекватна потреба контролювати все навколо себе, ігнорування лікарських рекомендацій та відмова від певних дій.

Когнітивні симптоми: перебільшена оцінка небезпеки та можливих негативних наслідків, неспроможність сконцентруватися або зосередитися, постійні тривожні думки, перебільшені припущення та негативні прогнози. Ці симптоми можуть суттєво впливати на якість життя людини, викликуючи стрес, обмеження в повсякденних діях та психологічний дискомфорт.

Депрессия

Причини тривожного стану

Вони можуть бути різноманітні і включають як фактори генетичної схильності, так і вплив зовнішнього середовища. Спеціалісти виділяють такі основні причини психічного розладу:

  1. Генетичні фактори. Деякі люди можуть мати підвищену схильність до тривоги через генетичну спадковість. Якщо у близьких родичів були випадки тривожних розладів, імовірність розвитку тривожного стану може бути вищою.
  2. Хімічний дисбаланс у мозку. Нервова система людини регулює рівень таких хімічних речовин, як серотонін, норадреналін та гамма-амінобутирнова кислота (ГАМК). Дисбаланс цих речовин може призвести до розвитку тривоги.
  3. Стрес. Негативні життєві події, які викликають фізичний або емоційний стрес, можуть сприяти розвитку тривожного стану. Це можуть бути такі фактори, як втрата роботи, розрив стосунків, фінансові проблеми або травма.
  4. Травматичні події. Переживання психологічних травм може викликати посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), який супроводжується постійним страхом.
  5. Соціальні чинники. Соціальний тиск, конфлікти у сім’ї, низька соціальна підтримка або негативний вплив оточуючих можуть сприяти розвитку тривожного стану.
  6. Хронічні хвороби та медичні стані. Такі проблеми зі здоров’ям, як серцеві захворювання, ендокринні порушення часто провокують розвиток фобій, нервозності, відчуття тривоги.

Читайте також