Чистий Четвер – це наближення Пасхи, останній день для наведення порядку та чистоти в домі. Як правильно готуватись до Великодня і які традиції проведення Чистого Четверга?
Цей день має безліч прикмет та звичаїв, які пов’язані з купанням, прибиранням, пранням – загалом, всім, що передбачає наведення чистоти. Сенс цього дня – всебічне очищення, тілесне і, звичайно, духовне. Якщо скупатися дівиці до сходу сонця, то вона буде красивою і здоровою. Обмивання до сходу рекомендується не тільки дівчатам, а всім, хто не проспить світанок.
Чистий четвер є одним з важливих етапів підготовки до великодніх святкувань. У храмах проходять служіння, православні в молитвах спрямовують свій поклик до Бога.
Прикмети та звичаї на Чистий четвер
Встати в цей день потрібно до сходу сонця. Вважається, що у води в четвер особлива сила, вона може лікувати, рятувати від гріхів, захищати від можливих хвороб.
Віруючі після обмивання поспішають до церкви на сповідь і причастя. Після цього знову приступають до пасхальної підготовці: вимивають весь будинок і предмети, що знаходяться в ньому. Хто наведе належний порядок у Чистий четвер, у того він протягом усього року збережеться. Мається на увазі усунення поганих енергетичних згустків, спогадів про сварки і скандали. Під час такого прибирання ви очищаєте будинок від усього лихого, а не просто від сміття. Тотальне прибирання включає в себе і прання.
Господині також займаються випіканням святкових пасок, роблять писанки та крашанки. Так як прибирання влаштовується глобальне, до самої Пасхи навіть мести в будинку вже не слід.
Чистий четвер: грошові прикмети
Серед народу побутувало чимало повір’їв, пов’язаних з Чистим четвергом. Наприклад, існувала прикмета, пов’язана з сімейним достатком. Якщо бажаєте, щоб фінанси в родині не переводилися, виконайте нескладну маніпуляцію: до того, як зійде сонечко, зберіть всі купюри і монети, які знайдуться в будинку, і три рази порахуйте.
Але при цьому не можна забувати, що у Бога можна просити багато всього, тільки грошей просити не можна. Пам’ятаєте, як він в Єрусалимі в храмі перевертав столи торговців? Ісус завжди був вище матеріальних цінностей, грошей і матеріальної вигоди.
А для поліпшення матеріального становища у Бога можна попросити, наприклад, нову хорошу роботу або успіх на старій. Можна робити це, дивлячись на палаючу четвергову свічку.
***
У таз, з якого будуть мити вікна, клали монети – це повинно було принести в будинок багатство. При цьому читали слова: “Грошики, водитесь – не переводитесь, ростіть-розмножуйтесь, ворогові не діставайтесь!” і молитву, яку добре знали. Після прибирання складали заговорену дрібницю в чистий кут будинку на тиждень, а воду виливали під будь-яке дерево.
***
Стара з порожнім відром, яка зустрілася на шляху в Чистий четвер – до грошових негараздів.
***
Також є повір’я щодо волосся. Матусі намагаються в цей день своїм малюкам зробити першу стрижку, вважається, що в такому випадку у них буде густа шевелюра. З цих міркувань дівчата і жінки записуються до перукарів, щоб хоча б кінчики підрівняти, тим самим забезпечити собі красиві локони.
***
З Чистим Четвергом пов’язані і численні народні замовляння. Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, обіллєте себе водою опівночі цього дня – хвороби зніме як рукою. Якщо ви хочете захистити будинок від злих сил, охрестивши стіни і стелі церковної свічкою і прочитайте ту молитву, яку знаєте. А жінкам, у яких ніяк не виходить влаштувати особисте життя, люди похилого віку радять в ніч на Чистий четвер зайти по пояс у річку і попросити Вищі Сили зняти з них вінець безшлюбності.
Погода в Чистий четвер
По тому, яка випаде погода, наші предки робили досить достовірні прогнози.
Так, наприклад, якщо в Чистий четвер дощитиме – чекай дощову весну.
А якщо на найближчу ніч доводиться і повний місяць – весна точно буде дуже повеневою.
Якщо з ранку морозно – вся весна буде холодною, зима надовго затримається.
Яка погода в Чистий четвер – така ж буде і на Вознесенье (церковне свято, що відзначається на 40-й день Великодня, також завжди приходить на четвер).
Що можна і чого не можна робити на Чистий четвер
Серед попереджень, пов’язаних з Чистим четвергом, є й таке: свічка, яку несуть віруючі додому після богослужіння, повинна залишитися запаленою. Тому всіляко оберігайте крихкий вогник від загасання – якщо вам це вдасться, то в будинку буде все благополучно.
У цей день – строге табу для православних на прийняття скоромної їжі. У Чистий четвер краще навіть відмовити собі в пісному маслі і гарячих стравах.
Не можна залишати в будинку сор, бруд, інакше протягом року вам не вдасться уникнути чвар і сварок. Не слід виливати забруднену воду після прибирання в межах будинку, краще забрати її подалі і злити на дорозі або каменях – там, де відсутня рослинність.
Не залишайте на ніч брудний посуд або брудну білизну – це поганий знак, яким можна залучити недуги. Приступати до приготування традиційних святкових страв не можна до завершення прибирання, також їх не можна пробувати до настання Великодня.
Четвергова сіль
Є ще один важливий нюанс Чистого четверга – підготовка солі, що володіє унікальними захисними властивостями. У різних регіонах четвергову сіль готують по-різному.
Ось один старовинний ритуал. Він відрізняється від загальноприйнятого, але теж досить цікавий. Домочадці після того, як скупалися, повинні взяти пригорщу солі руками і висипати в посуд (наші прабатьки висипали в горщик). Посуд цей зберігається, а його вміст використовується для очищення будинку від поганої енергетики.
Очищається будинок цією сіллю наступним чином: береться свічка, непотрібна, переважно тріснути баночка (або ж чашечка), в неї поміщають свічку, всипають частину приготовленої в четвер попереднього Великодня солі. На запалену свічку начитують молитву. Залишають її в приміщенні, де трапилася сварка чи є людина, яка страждає від недуги. У той час, поки горить свічка, не забороняється займатися своєю справою, однак потрібно залишати закритими двері та вікна в оселі.
Дочекайтеся, поки свічка згорить повністю, складіть те, що залишилося після ритуалу, і в пакеті виносьте на вулицю. Викидайте банку або чашку з воском і сіллю лівою рукою. Тут же після цього повертайтеся додому, замикайте двері.
Нехай цей особливий день зробить вас чистіше і натхненніше, адже скоро одне з найбільших свят – Великдень!