Гемодіаліз – процедура очищення крові від токсинів та надлишку води за допомогою апарату «штучна нирка». Разом із сечею з організму виводиться понад 80% кінцевих продуктів метаболізму. Нірки не лише регулюють кількість рідини, що необхідна організму для життєдіяльності, але й забезпечують виведення зайвого об’єму, а також стабілізують кислотно-лужний баланс в організмі. У людей із нирковими патологіями є необхідність проходити гемодіаліз 3 рази на тиждень. Завдяки Програмі медичних гарантій таким пацієнтам надається безкшотовний гемодіаліз в Україні. Дізнайтеся про особливості цієї процедури та її переваги.
Як виконується очищення
Під час гемодіалізу кров виводиться з тіла пацієнта, фільтрується через діалізатор та повертається назад до організму. В апараті кров проходить через сотні маленьких трубочок. Вони виготовлені зі спеціальних мембран з численними мікроотворами. Через них фільтрується кров і виводяться токсини, метаболіти. З іншого боку трубочок знаходиться спеціальний розчин – діалізат. Це дуже чиста вода, яка пройшла ретельну фільтрацію і позбавлена будь-яких хімічних домішок. Після очищення ця вода змішується за спеціальною рецептурою з концентратом в апараті та повертається через діалізатор.
Переваги процедури в тому, що в дні між виконанням діалізу пацієнту не потрібно турбуватися про її самостійне виконання. Лікар визначає, як часто та скільки часу пацієнт повинен провести на гемодіалізі, аби в наступні дні почуватися в гарному фізичному стані.
Що можна робити під час гемодіалізу
Єдине обмеження пацієнта – це активне пересування. Людина повинна знаходитися в кріслі протягом усієї процедури. Проте у цей час можна виконувати безліч інших речей:
- працювати дистанційно за ноутбуком;
- читати книжки;
- розмовляти по телефону;
- дивитися фільми, слухати музику;
- спілкуватися з іншими пацієнтами;
- спати;
- виконувати дозволені вправи.
Під час процедури медперсонал періодично перевіряє артеріальний тиск хворого, а також корегувати налаштування апарату в разі потреби.
Що потрібно робити після процедури
Вдома слід щоденно дотримуватися дієти, яку призначив пацієнту лікар. Також контролювати об’єм рідини, яку слід вживати протягом дня. Обов’язково приймаються лікарські препарати під час кожного споживання їжі. Потрібно підтримувати помірну фізичну активність – силові тренування протипоказані, проте й гіподинамія лише погіршує стан.