Гра – це єдиний ефективний спосіб навчати малюка новим навикам та знанням, розвивати його пам’ять, уяву, логічне мислення. Саме у формі гри дитина найкраще сприймає все нове.
Тож іграшки потрібні для інтелектуального розвитку дитини. Дозволяйте їй грати якнайбільше – і самосітйно, і з вами, і в колі інших діток. Інша річ, що далеко не всі іграшки корисні для дітей. І купувати іграшки потрібно обдумано.
Іграшки для немовлят
У дитячому віці розвивається сприйняття – у тому числі і шляхом спостереження за предметами і діями. У цьому плані дитині добре підходять підвісні іграшки. Вони повинні бути великими, не губитися один за одним. Це можуть бути брязкальця, дзвіночки, бубенці, об’ємні фігурки.
Крім цього, розвивається сенсомоторна координація – узгодженість сприйняття і дій. Для цього гарні іграшки з рухомими частинами, жолобок з кулькою для скочування, стрижень з кільцями (3-4 кільця, діаметр отвору в кільці як мінімум в два рази більше діаметру стрижня), іграшки-вкладиші (2-3 форми, явно відрізняються за розміром ). Добре розвиває моторику та рухи іри з м’ячем (будь-якого виду).
Також дитині потрібна лялька – вона допомагає соціально-особистісному розвитку. Вона може бути зовсім простою, головне – щоб дитина впізнала у ній образ людини.
Іграшки для дітей від 2 до 3 років
У цьому віці формуються моторика, увага, мислення і мова. Дитина пізнає навколишній світ наочно-дієвим способом (через предметну діяльність), тому дитячі розвиваючі іграшки повинні його до цієї діяльності стимулювати. Для цього гарні пірамідки, іграшки-вкладиші, матрьошки, іграшки з рухомими частинами, кубики.
У цьому віці дитина може починати грати з водою (під час прийняття ванни) і з піском (в пісочниці). Тому необхідні іграшки для ванни, лопатки, совочки відерця і т.п. Також потрібні іграшки, що імітують побутові речі (посуд, гребінці, рушники тощо) – вони допоможуть дитині опанувати побутові навички.
Також дитячі розвиваючі іграшки повинні допомагати розвивати руху. Для цих цілей підходять м’ячі, сходи, гірки, конячка-качалка і т.п.
Для особистісного розвитку потрібна лялька. У цьому віці дівчинці вже потрібна лялька-дівчинка, а хлопчику – лялька-хлопчик. До ляльки варто докупити комплект одягу, ліжко коляску, лялькову посуд і т.п. А для розвитку мови потрібні книжки з картинками. Зображення повинні бути великими і достовірними. Розповідаючи дитині казку, показуйте йому ці картинки.
Крім готових іграшок, дитині потрібні предмети-заступники: вони розвивають фантазію. Це можуть бути клаптики тканини, каштани, дерев’яні брусочки і т.п.
Іграшки для дітей від 3 до 7 років
У цьому віці дитині потрібно більше предметів-заступників для розвитку фантазії: вона сама буде придумувати їм назву і призначення. Найчастіше гра такими «безликими» іграшками без конкретної функції захоплює дитину більше, ніж гра з яскравими фабричними іграшками.
Для рольової гри потрібні великі (30-50 см) різностатеві ляльки-діти, до них – лялькові меблі, одяг, посуд і т.п. Крім цього, потрібні маленькі ляльки (солдатики, пупси), ляльки без обличчя невизначеної статі і віку, ляльки-тварини, ляльки для театру, пальчикові ляльки тощо.
Крім цього, потрібні матеріали для дитячої творчості (малювання, аплікації, ліплення тощо). Намагайтеся не обмежувати дитину у творчості: нехай вона не боїться фантазувати. До того ж, інтерпретація дитячих малюнків допоможе вам дізнатися багато нового про вашу дитину.
На фото: магнітна математика для дітей 3-7 років (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)