Головна Школярі Про Голодомор для дітей: як людей рятували дари лісу

Про Голодомор для дітей: як людей рятували дари лісу

mamabook
5899 Переглядів
голод

голод«Зернятко надії» – це пізнавальна збірка художніх творів для дітей 6-12 років. Це перша книжка в Україні, яка оповідає маленьким читачам про трагедію 1932-1933 рр. Прозові та поетичні твори допоможуть зрозуміти, яке жахіття довелося пережити українському народові.

Твори, представлені у збірці, не містять сцен жорстокості та сухих фактів. Вони в алегоричній формі доносять до дитячої психіки глибину проблеми та лиха, яке сталося на наших землях. Один із розділів збірки оповідає, як ліс та його багатства допомагали врятуватися у голодні часи. Ця пізнавальна інформація стане в нагоді вчителям на уроках читання чи позакласної роботи.

Рецепти лісових страв (Юля Смаль)

Люди раніше жили серед дикої природи і їсти їм доводилося те, що росте поруч. Вони вміли добувати собі їжу, і деякі таємниці сьогодні ми хочемо вам відкрити. Великим джерелом поживи є ліс. Лісові дари можна навіть збирати та зберігати до зими, варити з них справжнісінькі вареники, борщі та юшки.

Так-от, їсти можна такі рослини:

  1. Молочай (кульбаба), який весною можна використовувати в смачнючі салати.
  2. Кропива, яку їсти можна майже цілий рік.
  3. Дикий щавель, кислиця.
  4. Смачні виходять каші з насіння подорожника, споришу та диких злакових.
  5. Коріння лопуха, аїру містить багато вітамінів і є дуже поживним.
  6. Гірчак перцевий, м’яту, чебрець можна використовувати як приправи до салатів, других страв. Листя суниці, малини, гілочки малини, квіти ромашки – усе йде в чай.
  7. Не можна забувати про лісові плоди – яблука і грушки-дички, малина, суниця, чорниця, журавлина – це все дуже поживне і корисне.
  8. Шипшина, глід, терен.
  9. Дикі цибуля, часник, черемша.
  10. Коріння пирію та подорожника.
  11. Насіння подорожника, споришу та диких злаків.
  12. Рослини, які використовуються в народній медицині, переважно є їстівними.
  13. Гриби – неймовірно смачні плоди лісу, але серед них є й небезпечні, тому треба дуже чітко знати, що і де збираєш.
  14. Березовий і кленовий соки, але їх можна точити тільки ранньою весною, тоді, коли дерева напувають свої бруньки.

береза

Рецепт 1.

Каша з коріння. Коріння лопуха, подорожника та пирію придатне в їжу. Якщо його зварити – вийде кашоподібна маса. Може, на смак вона і не дуже, зате дуже корисна – шлунок за таку страву ще й подякує. Потрібно накопати коріння, почистити його від землі та зовнішньої оболонки, порізати і покласти в окріп, варити до м’якості, можна додати розтертий листочок м’яти та дикого часнику. Сіль.

Рецепт 2.

Салат весняний: молоде листя молочаю треба покласти трошки ненадовго у воду, щоб позбутися гіркоти; листочки гірчака обібрати від стебла; додати дикий щавель (добре помити), кілька листочків розхідника або м’яти, можна кілька молодих листків подорожника. Усе порвати руками на невеликі шматки (щоб ніж не торкався зелені), щавель та гірчак додадуть потрібної гостроти, підсолити.

кульбаба

Рецепт 3.

Зелений борщ. Хто не знає, який смачний весною перший зелений борщ. І для нього нічого особливого й не треба, хіба зовсім трішки олії та картопля, захоплена допитливим і уважним подорожуючим з дому. Так-от, поблизу річок є багато дикого щавлю, кислого, проте дуже смачного. Для зеленого борщу його треба багато та ще кілька стебел молодої кропиви, кілька листочків черемші. В казан потрібно налити води, покласти туди почищену, помиту і нарізану кубиками картоплю, зварити її, а коли картопля буде готова, кинути порізані щавель, кропиву, черемшу, посолити та додати кілька ложок олії. Якщо хто любить гостре, то до борщу можна кинути кілька розтертих листків гірчаку перцевого.

Рецепт 4.

Чай. Чаї та узвари в лісі можна вживати фактично цілий рік, адже гілочки берези, малини, ожини є завжди. Для приготування смачного чаю можна використовувати все: гілочки лікарських рослин, хвощ, чебрець, ягоди, листки суниці, малини, квіти ромашки, липи тощо. Але під час приготування чаю зі свіжих трав необхідно пам’ятати, що для кращого аромату трави мають бути хоча б трішки прив’ялені, а з такими складниками, як чебрець та хвощ, треба бути обережними і не дати їх забагато (вони сечогінні).

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Квітка Незабудка – символ Голодомору (завантажити безкоштовно шаблон)

плашка

Читайте також