Головна Релакс Отруйні медузи України: як виглядають і як діяти при зустрічі з ними

Отруйні медузи України: як виглядають і як діяти при зустрічі з ними

mamabook
7672 Переглядів
Медуза

Літо – сезон відпочинку на морі. Попри свої корисні властивості, море готує для туристів і чимало небезпек. Одна з них – отруйні медузи. Дізнайтеся, які медузи мешкають у Чорному морі, які з них є небезпечними для нас?

Наш сайт  Mamabook підготував фотоопис та роз’яснення, як діяти при зустрічі з медузою.

Українські медузи

В акваторії Чорного моря зустрічається 3 види медуз. Вони поширені в будь-якйі курортній зоні – Крим, Залізний Порт, Одеса тощо. Варто запам’ятати по фото, як вони виглядають, які з цих трьох видів небезпечні для туристів.

 

Аурелія

Медуза, медузи

Її легко впізнати по специфічному малюнку – це 4 симетричні дуги. Прямої загрози для людей від контакту з аурелією немає, оскільки її отрута не здатна залишити опік на шкірі. Але вона сильно обпікає слизові оболонки. Наприклад, очі. Тож не варто підпливати дуже близько до медузи, а дітям варто заборонити торкатися її у воді. Якщо потім потерти рукою рот чи очі, то опіки неминучі.

 

Мнеміопсис (або гребневики-загарбники)

Медуза, медузи

Її вважають найменшою медузою в Чорному морі. Гребневик не має жал та щупальців. Мнеміопсис у довжину сягає не більше 10 см. Цікаво, що гребневик має здатність до біолюмінесценції, то світиться у воді. У серпні, коли гребневиків дуже багато в воді, вночі Чорне море може світиться. За словами вчених,  мнеміопсиси – це не медузи, хоча й дуже схожі ззовні. Ніякої загрози для людей вони не становляться.

 

Коренерот (або синя медуза)

Медуза, медузи

Її можна впізнати завдяки великими коренеподібним виростам, завдяки яким медуза й отримала свою назву. Вона – справжня загроза для туристів. Щороку через вилови риб кількість медуз активно збільшується, улітку коло берегів Чорного моря спостерігається справжнє нашестя цих небезпечних істот. Були зафіксовані випадки, коли до берегів припливали коренероти вагою в 10 кг.

Ця медуза є небезпечною для людей. Контакт з її щупальцями залишає серйозні опіки. Пік активності коренеротів припадає на середину та кінець літа.

 

Як захиститися від медузи

Потрібно уникати прямого контакту. Якщо медуза коренерот підпливла до вас дуже близько, то можна взяти медузу за парасольку (верхня частина тіла) і обережно, не торкаючись щупальців, відпихнути від себе. Якщо ви знайшли медузу на пляжі, то не варто брати її руками.

Медуза

Так безпечно тримати медузу коренерот

Що відбувається, коли жалить медуза:

  • Опіки на шкірі.
  • Нудота, рвота.
  • Головний біль.
  • Судоми.
  • Оніміння частини тіла.
  • М’язові спазми.
  • Діарея.

У деяких випадках можливі важкі прояви:

  • Ускладнене дихання.
  • Запаморочення.
  • Підвищення температури тіла.
  • Прискорене/уповільнене серцебиття.
  • Біль, який не минає самостійно.
  • Набряки в зоні контакту з медузою.
Медуза

Так виглядає шкіра після контакту з медузою

Як діяти, якщо вас ужалила медуза

  1. У жодному випадку не торкайтеся місця опіку голими руками – залишки щупальців (клітин) медузи досі на вашій шкірі, тому ви отримаєте нові опіки. Для очищення рани використовуйте гумові перчатки, серветки, щипці.
  2. Ретельно промийте рану морською водою.
  3. Якщо є можливість, то прикладіть до шкіри лід.
  4. Очищену шкіру потрібно обробити ватою чи бинтом, змочені в нашатирному спирті. Речовина нейтралізує отруту медузи.
  5. У подальші декілька днів потрібно знімати зуд та запалення. На перший період допоможе спрей «Пантенол». Гарно знімають зуд, набряки популярні креми та гелі від укусів комах – це «Псило-бальзам», «Феністил-гель», «Алое Вера».
  6. Якщо є ризик виникнення серйозних ускладнень, варто додатково звернутися до лікарні. Не ігноруйте огляд спеціалістом у випадку, коли медуза вжалила дитину чи людину похилого віку. Усім людям із захворюваннями серцево-судинної системи контрольний огляд життєво необхідний.

 

Важливо! Чого НЕ МОЖНА робити, якщо вас ужалила медуза:

  • Обробляти рану прісною водою. Вона активує дію тоскинів медузи. Використовувати можна виключно морську воду.
  • Місце укусу не можна обробляти зеленкою, йодом, спиртом.
  • У жодному випадку не вживайте алкоголь – дія отрути лише посилиться.

 

ВІДЕО: Як виглядає медуза-коренерот

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 шокуючих фактів про комарів, яких ви не знали

плашка

Читайте також