Збалансований раціон – найпростіший та найефективніший способі підвищити дитячий імунітет. Які ж продукти найкраще допомагають укріпити захисні властивості дитячого організму?
Фрукти та овочі
Є набір продуктів, про користь яких ми – батьки – знаємо без підказок. Мова, в першу чергу, йде про овочі та фрукти. Мовляв, ті, хто їх їсть, наповнює свій організм вітамінами, так що останній, в якості подяки, ніколи не хворіє. Тому не дивно, що своїх діток ми регулярно загодовуємо величезною кількістю фруктів і овочів. Результати останніх досліджень, проведених американськими вченими, стверджують: одна порція овочів або фруктів в день знижує ризик передчасної смерті на 5%. Щоб імунітет був міцний, а життя довгим, як дорослому, так і дитині, бажано з’їдати п’ять порцій овочів і фруктів на день.
Саме така кількість овочів і фруктів необхідна для того, щоб знизити ризик передчасної смертності і різних захворювань. Дослідження також показало, що подальше збільшення кількості овочів і фруктів не призводить до ще більшого зниження ризиків для здоров’я.
Втім, останні дослідження європейських учених попереджають: не всі фрукти і овочі корисні – кількість різних пестицидів та інших шкідливих елементів, якими виробники обробляють продукцію, часто нівелює корисні властивості овочів і фруктів. Кількість вітамінів падає мінімум на 30%, а то й зовсім зникає, запевняють дослідники. Тому багато мам і тат, маючи родичів в селі або свій невеликий шматочок землі, намагаються давати улюбленим чадам «вітаміни» з власного або ж перевіреного городу. Що робити тим, у кого цього городу немає? Як мінімум, звертати увагу на фрукти та овочі, які ви купуєте в супермаркеті. Наприклад, чи є на них значок «еко», чи немає такого, чи сертифікована продукція за міжнародними стандартами ISO і йому подібним. Як максимум, знайти постачальника з села і закуповувати продукцію у нього. Благо, таких предостатньо.
Необхідні кисломолочні бактерії
Одна справа – фрукти з села, інша – кисломолочна продукція. Ми звикли думати, що молочко і сирок від своєї корови – це найкорисніше. Насправді, не обов’язково. Ми ж не тестуємо це молоко, сир, сметану на бактеріальний склад. А в цій кісломолочці можуть бути як корисні, так і шкідливі бактерії. Тому багато педіатрів рекомендують батькам готувати кисломолочну продукцію вдома – зі спеціальних бактеріальних заквасок та молока (можна, до речі, домашнього, але попередньо прокип’яченного).
Саме від стану мікрофлори на 80% залежить імунітет. І, якщо в організмі переважають шкідливі бактерії, то в період епідемій (а це осінь, наприклад) людина занедужує. Особливо це стосується діток, адже їхній організм і імунітет поки не до кінця сформовані. Саме тому його важливо наситити корисними лакто-і біфідобактеріями, які в підсумку послужать щитом для дитячого організму в боротьбі проти вірусів та інфекцій.
У виборі заквасок для приготування домашньої кісломолочки потрібно звертати увагу на кількість, а також якість корисних бактерій. Це повинні бути бактерії першого покоління, які дійдуть до «пункту призначення», не загинувши від кислого шлункового середовища, і виконають свою функцію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Продукти, які допомагають підняти гемоглобін в крові
Дім чи магазин?
Про те, що фрукти та овочі краще вирощувати у власному саду-городі чи купувати у перевірених бабусь або в супермаркеті, але у того виробника, який «еко», ми розібралися. А як бути з кісломолочкою? Адже магазинні промислові виробники часто говорять про те, що їхні йогурти, кефіри, сметана містять живі корисні бактерії. Спробуємо розібратися.
Отже, для виробництва промислових йогуртів компанії дійсно використовують живі бактерії. Але в підсумку споживач отримує йогурт без них. Як же так виходить? Справа в тому, пояснюють («не для преси»!) технологи кисломолочної галузі, що, якщо в готовому йогурті бактерії залишаться живими, вони щодня будуть міняти смак йогурту – робити його кислішим. Виробники не можуть допустити неоднорідності смаку продукції, що ними випускається, адже споживач привчений до сталості. Щоб забезпечити сталість смаку продукції, виробники вбивають в ньому живі бактерії, уточнюють технологи.
Тому, якщо дійсно хочеться наситити організм дитини корисними мікроелементами і привчити дитину до здорового способу життя, слід робити вибір на користь домашньої кисломолочної продукції, приготовленої з бактеріальних заквасок.
Важливо знати!
До 3-х років організм дітей росте і розвивається дуже інтенсивно, тому йому потрібна максимальна кількість поживних речовин, вітамінів і мікроелементів. Саме їх він може отримати з домашньої кисломолочної продукції.
Домашні йогурти заповнюють:
– Половину денної потреби дітей у вітамінах А, Е, D, PP, C;
– Половину денної потреби заліза і цинку;
– Чверть денної потреби вітамінів групи B (B1, B2, B5, B6, B12, фолієва кислота);
– Чверть денної потреби кальцію та йоду;
– Це легкодоступний білок і корисні жири для дітей.