Для того, щоб жити повним життям, людині необхідно добре чути та розрізняти звуки. Але буває так, що на тлі перенесених захворювань, через перенесених травм або патологій людина втрачає здатність добре чути. Тоді необхідно якомога швидше пройти медичну діагностику і не затягувати з лікуванням. У дослідженні слуху важливу роль відіграють прилади, звані аудіометри. З їх призначенням можна ознайомитися на сайті https://audiometers.com.ua/.
Аудіометрія: швидка оцінка слуху
Дослідження, за допомогою якого можна зрозуміти рівень слуху, називається аудіометрія. При її проведенні визначається максимальний “поріг чутності” у пацієнта, стан отоакустичної емісії, при порушенні виявляється діагноз. Така процедура проводиться лікарем-сурдологом і вважається безпечною як для дорослих, так і для дітей. При проведенні аудіометрії застосовуються спеціальні прилади, без яких дослідження не буде точним.
Ніякої особливої підготовки перед процедурою не потрібно. Підстава для аудіометрії – це скарги пацієнта на погану і нерозбірливу чутність і патології слуху. За допомогою аудіометрії можна виявити порушення в будь-яких слухових відділах. Регулярно проходячи аудіометрію, можна запобігти більшість проблем зі слухом, в тому числі ризик його втрати.
Які бувають види дослідження
Розрізняють такі види аудіометрії, яку проводять при використанні медичних приладів, як:
- об’єктивна – фіксує безумовні рефлекси, які з’являються при звукових коливаннях-подразниках;
- мовна – використовується із застосуванням живої мови;
- тональна і порогова – пацієнту подаються різні звуки, які він повинен розрізнити;
- надпорогова аудіометрія – виявляє поріг помітного звуку і застосовується, коли слух повністю втрачений;
- комп’ютерне дослідження – використовуються спеціальні програми та системи.
Існує також дитяча аудіометрія. Маленька дитина не може самостійно пояснити, що у нього не в порядку, але коли увагу батьків привертає те, що їх малюк погано чує або не реагує на звуки, важливо швидко провести дослідження. У тому числі перевіряється стан середнього вуха у дітей. Воно застосовується й у немовлят, та у дітей до 1-3 років.
Техніка в допомогу медицині
Спеціальні прилади для аудіометрії спрямовані на глибоке і точне дослідження всіх наявних проблем зі слухом і у дорослих, і у дітей. Діагностика слуху виявляється за допомогою наступної медичної техніки:
Аудіометр – буває скринінговим (тональним) і поліклінічним. З його допомогою визначається поріг чутності, розбірливість сили звуку й мови, дані яких з’являються на аудіограмі. Застосовується в кабінетах діагностики слуху, спеціалізованих медичних центрах.
Тимпанометр – апарат невеликого розміру, який має зонд з м’яким силіконовим наконечником за формою вуха. Він щільно закупорює вхід в слуховий прохід. В цей час насос нагнітає повітря для створення тиску. Генератор звуку створює необхідне звукове коливання, а мікрофон вловлює звук, який відбивається від барабанної перетинки. Таку процедуру, тимпанометрію, проводять і дітям, і дорослим, вона не викликає дискомфорту. За допомогою тимпанометрії виявляють порушення в роботі барабанної перетинки й стан середнього вуха.
Імпедансометр – прилад, що визначає поріг акустичного рефлексу і фіксує скорочення слухових м’язів. Також має насос, що нагнітає повітря. Це скорочує час діагностики та дозволяє точно визначити функції середнього вуха, стан слухових труб, виступаючи аналізатором слуху.