Головна Релакс Козацькі розваги, забави та конкурси

Козацькі розваги, забави та конкурси

mamabook
2443 Переглядів

Козаки славилися не лише своєю вправністю у боях. Козаки вміли і гарно співати, а також оригінально веселитися. До наших днів збереглося чимало записів про видатні козацькі розваги, забави, які наші воїни проводили на свята або випробовуючи нообранців на Січі. Такі забави допомагали проявити силу духу, витримку, фізичну підготовку, кмітливість, а отже – це ще й своєрідний спосіб тренування, можливість зняти напругу, трішки розважитися.

Сьогодні ці забави можуть стати чудовою ідеєю для проведення веселих заходів для сучасних підлітків.

Наш сайт Mamabook підготував підбірку популярних козацьких розваг, більшість з яких можна використати як оригінальні конкурси для дорослих та дітей на різномантних святах.

«Лава-на-лаву»

Збираються дві групи козаків, шикуються один проти одного по одному і більше рядів. Вони тримаються з товаришами праворуч і ліворуч зціпленими у лікті руками по типу ланок ланцюга. По команді старого козака-судді дві команди атакують одна одну. Ціль – відтіснити команду суперника, повалити або розірвати її. Мета такої розваги – тренування тіла козаків і вміння протистояти ворогові гуртом. Подібною козацькою розвагою ще можна назвати перетягування канату двома групами козаків. Нерідко, задля веселощів канат перетягували над багнюкою, калюжею чи струмком, куди потрапляли переможені під загальний регіт товариства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Українські приказки про козаків

Перетягування канату

Перетягування канату – забавна і весела гра для дітей. Але це ще й командний вид спорту, і у нього є свої хитрощі, тонкощі і навіть виверти. Правила перетягування каната зовсім не складні:

  • Для участі потрібні як мінімум 8 чоловік у кожній команді (якщо це дитяча забава, то можна і менше) і один суддя.
  • Канат для перетягування повинен бути довжиною не менше 30 метрів і досить міцний (10-12 см в товщину).
  • На канаті повинні бути кілька міток-прапорців (одна чітко посередині і дві інші з боків на відстані в 4 метра). На землі або підлозі – лінія, над якою центральна відмітка.
  • За сигналом судді команди починають перетягування, кожна в свій бік. Команда, яка програла, вважається та, чия крайня відмітка перетне контрольну лінію.
  • Не можна переставляти руки на канаті. Забороняється мінятися місцями в процесі перетягування.
  • Не можна використовувати ніякі засоби, що полегшують зчеплення долонь і каната.
  • Програє змагання та команда, чий гравець впав під час перетягування. Однак якщо людина торкнулася землі коліном, але потім відразу підвелась, порушення не зараховується.
  • Не можна пересувати мітки на канаті. Команда, яка це зробить, дискваліфікується.
  • Всі гравці повинні бути в одній ваговій категорії.

 

Стрибки у мішках

Ще один досить поширений вид козацьких розваг. Дострибати першим до визначеної точки і не впасти – ось що мав зробити учасник. Так тренувалась сила, витривалість, координація рухів та весь комплекс м’язів, що відповідав за їзду верхи. Останнє особливо важливе, адже ця розвага готувала козака до тривалих кінних переходів по Вкраїні.

Козацькі забави з бойовою зброєю

Козацька доба була особливим часом для чоловіків-воїнів України, тому козацькі забави з бойовою зброєю не були особливою рідкістю. Козаки розважались розколюванням поліняк за допомогою шабель, ними ж брились і фігурно нарізали овочі на куліш. Особливо ж вони полюбляли знімати шапки з голів товаришів за допомогою кулі з пістоля чи самопала. Важко уявити, якої витримки і вправності вимагали такі витребеньки. Завдання ускладнювалось вживанням алкоголю. Це дуже важливий момент, адже алкогольним сп’янінням імітувались змінені психічні стани у бою, від поранень і контузій до специфічних характерницьких станів. З цією ж самою метою полюбляли напувати новачків на Січі і змушувати їх перелазити високий тин (імітація взяття палісаду чи муру на війні), долати скелю і проходити по стовбуру дерева над прірвою під впливом барильця оковитої.

Інтелектуальні козацькі забави

На останок варто пом’янути і своєрідні інтелектуальні козацькі забави. Сидячи по вечері біля вогнища, або перебуваючи у рейді чи на сторожі, козаки полюбляли вигадувати байки. Хто придумає найбільш смішливу і дотепну історію, той стає душею компанії і загальним улюбленцем. Таким чином, мабуть, можна було уникнути миття котлу після ситної каші.

Знання козацької тематики

Для сучасних школярів можна проводити конкурси-вікторини, де їм на час потрібно пояснити значення козацьких назв:
• Булава. (Кулясте потовщення на кінці палиці, символ влади кошового отамана)
• Бунчук. (Довга палиця із золотим яблуком на кінці. Від яблука відходять два-три кінські хвости)
• Гетьман. (Старший, головний, «кошовий отаман»)
• Джура. (Помічник козака, молодший воїн)
• Чайка. (Козацький човен завдовжки близько 20 м. В один човен сідало від 50 до 70 козаків)
• Оселедець. (Зачіска козака)

Читайте також