Правильне харчування – основа нашого здоров’я. Правильно підібрані продукти дозволяють зберегти гостроту зору, витримувати тривалу роботу за комп’ютером.
Вітаміни для очей
Більшість із нас стикалась із проблемою зниження гостроти зору після тривалої копіткої роботи. Для профілактики порушень зору при тривалих навантаженнях офтальмологи рекомендують приймати препарати із антиоксидантною та метаболічною активністю.
Основним вітаміном, який регулює роботу зорового апарату та проявляє антиоксидантну дію і захищає клітини сітківки від пошкоджень, є вітамін А. У великих кількостях провітамін А (каротин) міститься в більшості оранжевих овочів і фруктів. Специфічні каротиноїди (лютеїн і зеаксантин) містяться у жовтій плямі сітківки ока і захищають ЇЇ від окислювального та світлового пошкодження.
Рибофлавін (вітамін В2) підвищує постачання кисню до клітин сітківки, передає нервовий імпульс від сітківки ока до кори головного мозку. Вітамін В6 (піридоксин) регулює скорочення м’язів ока, аскорбінова кислота (вітамін С) – антиоксидант, захищає клітини від ушкоджувальної дії.
Встановлено: якщо рибофлавін надходить в організм у недостатній кількості, стають ламкими капіляри сітківки, червоніють очі. Гіповітаміноз піридоксину та аскорбінової кислоти призводить до швидкої втоми очних м’язів. Для роботи зорового апарату необхідні також макро та мікроелементи (цинк, калій, мідь), які є компонентами ферментів-метапоензимів.
Короткозорим очам потрібний також кальцій, який не дає можливості «розтягуватися» сполучним тканинам ока, тобто запобігає розвитку короткозорості. До складу таблетованих засобів для поліпшення зору найчастіше входять вітаміни А, Е, С, каротиноїди (лютеїн, зеаксантин), а також мікроелементи (цинк, мідь, селен). Деякі з них містять екстракти лікарських рослин (чорниця, очанка, виноград, гінкго).
Справедливо вважається, що наймогутнішими природними очними засобами є чорниці і морква.
Окремою групою виділяють очні краплі з тіатриазоліном, які при тривалому застосуванні поліпшують обмінні процеси у сітківці. Також в асортименті сучасних аптечних закладів є краплі та очні гелі з гіпромелозою та гіалуроновою кислотою, які мають хімічну структуру, молекулярну масу та реологічні властивості, подібні до муцину, що входить до складу людських сліз.
Для зменшення зорової втоми рекомендовано також коректувати оптичні дефекти, які з’являються уже через 2 години напруженої зорової роботи. Для їх профілактики необхідно часто робити перерву, щоб зняти зорову напругу, проводити комплекси гімнастики і самомасажу.
Що їсти, щоби зберегти зір
Харчування, згідно з приказкою, є матір’ю будь-якої хвороби. Аналогічно і зворотне: правильне харчування допомагає полегшити перебіг хвороби або навіть запобігти її розвитку. Коли мова йде про очі, наш головний інструмент сприйняття, про правильне повноцінне харчування треба пам’ятати в першу чергу. Для поліпшення зору необхідно вживати продукти, які містять:
- каротиноїди – салат,моркву, гарбуз, петрушку;
- вітаміни групи В – молоко, горіхи, рибу;
- вітамін С – чорниці, апельсини, смородину;
- мідь калій та цинк, що теж сприяють поліпшенню зору, можна отримати з картоплі, яблук, абрикосів, персиків;
- кальцієвмісними продуктами є капуста, зелений салат і сир.
На фото: Стильні аксесуари від українських виробників (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)