Головна Школярі Корисні настільні ігри для дітей

Корисні настільні ігри для дітей

mamabook
1107 Переглядів
настільні ігри

настільна гра, ігриКористь настільних ігор важко переоцінити. Це – цікаво, весело і дуже корисно. Настільні ігри розвивають логічне мислення у дитини, пам’ять, кмітливість. Проте настільні ігри потрібно вміти правильно обирати – у відповідності до вікової групи дитини, тематики гри та її користі.

Безсумнівним достоїнством різноманітних настільних ігор є можливість їх використання в парі, малій (2-3 дитини) або великій групі дітей (5-8 чоловік), якщо в будинку, наприклад, відзначають дитяче свято. У настільних іграх розвиваються навики взаємодії з іншими дітьми і дорослими, уміння терпляче чекати своєї черги, співпереживати партнерам по грі.

Настільно-друковані ігри для малюків
Ігри для дітей від 1,5 до 2 років представляють собою різноманітні картинки на щільному картоні і м’яких кубах, полотнах, де один яскравий впізнанний предмет зазвичай служить для розглядання і називання зображення предметів найближчого оточення. Існують тематичні набори карток: «Мої іграшки», «Сім’я», «Хто у хаті живе?». Дорослий, граючи з дитиною, кладе першу картинку, називаючи зображення, спонукає продовжувати, активізуючи і мовну діяльність дитини. Пропоновані ігри на ідентифікацію (знаходження такого ж) містять різноманітні картинки із зображенням знайомих предметів. До них відносяться лото, де дитина підбирає абсолютно однакові пари. Називається лото “Покажи такою ж», в ньому кількість елементів для пошуку аналогічного предмета обмежується 3-4, деякі ігри-лото носять назву «Лото малюкам» і можуть залишатися привабливими для дитини до трьох років. Після двох років гри «Знайди пару рукавичок», «Загубився чобіток» можуть містити до 8 елементів, ускладненням є збільшення кількості елементів і різноманітність ігрової тематики.

Ігри на виділення частини і цілого
До двох років розрізні картинки містять тільки дві частини, які становлять цілісний образ предметів і можуть бути розділені по горизонталі, вертикалі, діагоналі: матрьошку, м’ячик, машину, будинок, віконця. Розрізні картинки легко виготовити самим. В даний час випускається величезна кількість подібних ігор з рамками пояснити про рамки, що дозволяють самостійно вправлятися і виправляти помилки, що неминуче виникають на початковому етапі освоєння гри. У міру розвитку дитини збільшується кількість частин, з яких слід зібрати зображення: 6-9 частин для дітей п’ятого року життя; 12-24 частини – до шести років; ускладнюються різні способи розподілу на частини. Для деяких дітей важко зібрати картинку, тому що зображення роздроблене на окремі складові і частині розташовані на певних сторонах всіх кубиків. Важливо розрізнити загальний фон картинки і мати зразок цілого предмета на картинці. Перед складанням зображення з кубиків можна запропонувати зібрати картинку за зразком, частини якої розташовані на двох сторонах потовщеною пластини. Кубики, які мають частини составляемой картинки на всіх сторонах, пропонуються від 4 у дворічному віці до 24 – у шестирічному. Можна запропонувати дитині закрити частину малюнка рукою, аркушем паперу, викладаючи іншу частину зображення, поступово відкриваючи картинку до повного складання зразка.

монополія, лото, ігри, товари

Настільні ігри в українському стилі (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Інтересу до складання картинки сприяє сюжетне зміст зображення – це казкові персонажі дитячих книг, сценки з улюблених мультфільмів , пейзажі, що включають тварин та їх дитинчат, зразки архітектури, живопису. Іншими, більш складними, але дуже корисними іграми на співвіднесення частини і цілого є ігри-головоломки «Магічний квадрат», «Танграм», «Колумбово яйце», «Монгольська гра». Кожна з пропонованих ігор містить частини різної форми, з яких можна створити різноманітні зображення, що дуже корисно для розвитку образного мислення та уяви. Віковий діапазон таких ігор досить великий, і часто без допомоги дорослого побудувати зображення буває складно, труднощі представляє гра, де елементи пофарбовані однаково з двох сторін і для правильного вирішення ігрової задачі слід перевернути деякі частини.

Ігри на класифікацію
Діти досить рано починають аналізувати об’єкти і виділяти їх властивості, такі, як колір, форму, величину, просторове розташування . Цьому сприяють ігри, пропоновані вже на третьому році життя. Для засвоєння основних кольорів існують ігри «Шапка, рукавички і шарф» (зібрати ляльку на прогулянку), «Різнобарвні віконця» (підбираються віконниці до вікон в будиночках відповідного кольору). Після чотирьох років, коли знання основних кольорів збагачуються відтінками, закріплюється їх розрізнення і називання, можна запропонувати лото «Розклади за кольором», «Веселка», «Барви». Є різноманітні вкладиші зі зручним способом утримання і вкладання деталей «Що якого кольору?», «Підбери за формою», «Великі і маленькі». Важливо, що дитина може сам перевірити правильність засвоєння і виконання інструкції (при помилці деталь не збігається з прорізом). Не слід поспішати, допомагаючи малюку освоїти спосіб вкладання зображення, а дати можливість спробувати дитині самій вирішити ігрову задачу.

Батькам слід пояснити, в чому вона полягає, надаючи емоційну підтримку, і словесно допомагати у разі неуспіху, підказуючи, а при необхідності і показуючи правильні дії.

Ускладнення гри може полягати в частковому збігу зі зразком – зорова опора дозволить вибрати відповідні картки для гри «Що може бути круглим?», «Що може бути червоним?». В іграх на класифікацію можна додати нове, не закладене в правилах підставу для підбору, наприклад: що може бути круглим і їстівною? Легко орієнтуватися на одну ознаку, на два – складніше, але спробуйте на три, наприклад: що може бути маленьким, овальним, зеленим? Для дітей п’яти-шести років корисно пограти в «Чарівну машину», що пропускає в поїздку, наприклад, все м’яке і квадратне – подумати і відібрати із запропонованого ілюстративного матеріалу все підходяще: подушку, хустку, шматочок хліба, килим. Якщо в сім’ї різновікові діти, гра захопить усіх.

фіксики, товар, товари

Цікаві ігри-ходилки (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Часто в іграх потрібне вміння виділяти форму в предметі, збираючи потім із знайомих форм образ, єдину композицію. Такі ігри можуть містити магніти, які дозволяють легко кріпити деталі до поверхні полотна, швидко збирати після закінчення гри, створювати варіанти поєднання форм, їх взаємного просторового розташування, колірного рішення, грати на горизонтальних і вертикальних площинах.

Гра «Четвертий зайвий» сприяє розвитку мислення, вмінню виділити підстава, на якій з усіх предметів на картині один не підходить, наприклад, зображені люди і іграшка – лялька, пояснення дитини може бути таким: «тут всі люди живі, а лялька – ні, вона іграшкова».

Інтерес для дітей п’яти – шести років представляє гра «Логічний поїзд», в якій усім учасникам порівну лунають картки з різними зображеннями. За лічилці першого кладе свою картку, наприклад – машину, наступний повинен вибрати з наявних у себе відповідну і пояснити, в чому полягає відповідність (дитина може покласти будь-яке інше засіб транспорту або металевий предмет, мотивуючи свій вибір матеріалом виготовлення).

твістер, товариНа фото: різноманітні настільні ігри для дітей та дорослих (Інтернет-магазин Tovarik.com.ua)

Читайте також