Для багатьох людей хліб є ключовим компонентом їхнього раціону. Цей продукт завжди під рукою, він знаходить застосування в різних формах протягом дня. Це може бути приготування тостів на сніданок, бутербродів на обід чи вживання з якимись стравами. Про те, що надмірне споживання цієї продукції небажане, знають усі. Але яку користь приносять хліб і хлібобулочні вироби організму, замислюється мало хто. Насправді вона є, до того ж чимала.
Чому потрібно ввести в раціон хліб
Насамперед користь цього продукту визначається інгредієнтами, з яких він приготовлений, та вмістом у ньому необхідних організму речовин. Крім того, спосіб вживання хліба також відіграє важливу роль у підтримці здоров’я.
Клітковина
Різні види випічки містять різну кількість клітковини, проте в більшості випадків навіть невелика порція забезпечує організм не менше ніж 1 г цієї корисної речовини. Багато хто вважає, що клітковина цілюще впливає тільки на травну систему. Насправді її корисні властивості цим не обмежуються, адже ця речовина:
- допомагає контролювати апетит;
- стабілізує рівень цукру в крові.
В основному хліб містить нерозчинну клітковину, яка отримується з таких джерел, як цільнозернове борошно. Організм не може її повністю засвоїти, тому вона проходить через нього, сприяючи очищенню травної системи.
Білок
Отримання достатньої кількості білка в раціоні може принести такі вигоди:
- зниження апетиту;
- збільшення м’язової маси;
- підтримка здоров’я кісток.
Булочні вироби є джерелом білку, що ідеально підходить для веганів та вегетаріанців, у яких може бути обмежений доступ до інших джерел білка тваринного походження.
Мікроелементи та інші поживні речовини
Практично всі хлібобулочні вироби збагачені цілою низкою поживних, корисних для організму речовин, серед яких:
- залізо;
- кальцій;
- вітаміни групи B (B1, B2, B3);
- фолієва кислота.
При цьому вміст насичених жирів та трансжирів низький.
Хліб, безумовно, є ключовим елементом раціону в багатьох країнах, поживним продуктом, який є присутнім у харчуванні людей по всьому світу протягом тисячоліть. Зазвичай його приготування починається зі змішування борошна та води для створення тіста, яке потім випікається. Існує безліч різноманітних видів продукту, таких як заквашений, солодкий, содовий тощо.
Подібно до інших продуктів, помірність у споживанні хліба є ключем до його сприятливого впливу на організм.