Головна Здоров'я Інфекційні хвороби: визначення, класифікація та діагностика

Інфекційні хвороби: визначення, класифікація та діагностика

mamabook
159 Переглядів
Нежить

uY3_twfvNnCz9jjd58WyQMzNDSmDppZBe78V-wQuFM6KzeU1LRr3wGWcTDKoSO8p8q6MZ47ZaSP7KYsEk6XcSVIAuUHQht5A8qxC_pSHXeLi_izaJAmutb1TBjoed65P0Ey3YVhbHrjfur72w6r-8vk

Інфекційні захворювання — велика та дуже розповсюджена група хвороб, від яких страждають і дорослі, і діти різного віку. Вони мають гострий або хронічний перебіг, можуть вражати різні органи та системи органів. Зараз у медицині відомо про сотні збудників, кожен з яких має особливості лікування. Тому хворим обов’язково призначають аналіз на інфекції — дослідження, яке дозволяє вчасно встановити діагноз та підібрати правильний протимікробний препарат.

Що належить до інфекційних захворювань?

До цієї групи належать всі хвороби, викликані живими патогенними збудниками: бактеріями, вірусами, грибками, найпростішими тощо. Деякі захворювання протікають у легкій формі та гарно лікуються, інші здатні викликати тяжкі ускладнення, наприклад, пневмококова пневмонія, вірусні гепатити B і C, ВІЛ-інфекція. Найчастіше зустрічаються респіраторні та кишкові інфекції, що складають велику частину роботи лікарів загальної практики та профільних інфекціоністів.

Розвиток хвороби має назву інфекційний процес. Це складна взаємодія організму людини з патогенним збудником. Прогресування інфекції залежить від багатьох чинників: стану імунітету, кількості мікроорганізмів, наявності супутніх патологій, своєчасності лікування. Саме тому у різних пацієнтів перебіг однієї і тієї ж хвороби може значно відрізнятися.

Класифікація інфекційних хвороб

В медицині є багато способів класифікації, оскільки ця група захворювань дуже велика і різноманітна. На практиці найбільш зручною та загальновживаною є систематизація за видом збудника на такі категорії:

  • Вірусні інфекції: COVID-19, грип, простий герпес, інфекційний мононуклеоз, вітряна віспа, кір, краснуха, вірусні гепатити, ВІЛ-інфекція, ротавірусна інфекція.
  • Бактеріальні інфекції: туберкульоз, сальмонельоз, менінгококова інфекція, пневмококова інфекція, дизентерія, стафілококові та стрептококові інфекції.
  • Грибкові інфекції (мікози): кандидоз, дерматофітія, мікроспорія, аспергільоз, пневмоцистна пневмонія.
  • Протозойні інфекції: лямбліоз, амебіаз, бластоцистоз, лейшманіоз, малярія, трихомоніаз.

За переважним ураженням органів та систем хвороби діляться на інфекції дихальних шляхів, кишкові інфекції, кров’яні інфекції, інфекції шкіри та м’яких тканин, інфекції сечостатевої системи. За джерелом збудника захворювання бувають антропонозами — зустрічаються лише у людини, зооантропонозами — у людини та тварин, сапронози — перебувають на неживих об’єктах навколишнього середовища.

Нежить

Як передаються інфекційні хвороби?

Збудники інфекційних захворювань мають мікроскопічні розміри та здатні деякий час знаходитись у довкілля поза організмом хазяїна. Це сприяє швидкому розповсюдженню хвороб. Основні шляхи передачі:

  • повітряно-крапельний — через частинки мокротиння та слини, яку виділяє хворий;
  • аліментарний — через забруднену мікробами їжу;
  • водний — при вживанні неякісної води;
  • контактно-побутовий — через брудні руки та предмети загального вжитку;
  • парентеральний — через кров при ін’єкціях, переливанні крові, трансплантації тканин;
  • трансмісивний — через укуси комах-носіїв збудника;
  • трансплацентарний — від інфікованої вагітної жінки до дитини.

руки

Як здавати кров на інфекції?

Для визначення збудників інфекції дуже часто використовують дослідження на антигени та антитіла до певних мікроорганізмів, молекулярно-генетичні аналізи (ПЛР), а також посів крові на стерильність. Всі ці аналізи проводяться у сучасній лабораторії https://hemomedika.com.ua/, яка гарантує точність результатів та швидкість виконання.

Правила підготовки до здачі крові залежать від типу дослідження. Якщо перевіряють наявність антитіл, необхідно дотримуватись термінів проведення аналізу, які призначив лікар. Це важливо, тому що захисні антитіла виробляються через певний інтервал від зараження збудником і присутні у крові обмежений час. Інша спеціальна підготовка не потрібна. ПЦР-тест на ДНК або РНК збудника можна проводити в будь-який час без підготовки. Коли лікар призначає посів крові на стерильність, дослідження проводять до початку антибактеріальної терапії.

Щоб правильно підготуватись до здачі крові на інфекції, слід запам’ятати всі рекомендації особистого лікаря та чітко їх виконувати. Будь-які питання також можна уточнити у представників медлаборатоорії при замовленні послуг.

Читайте також