Вчителі та батьки мають різне ставлення до готових домашніх завдань. Одні вважають, що в ГДЗ учні перевіряють та краще засвоюють матеріал, інші — що тільки переписують відповіді та втрачають мотивацію до самостійного вивчення. Розбираємось, які наслідки несе використання готових робіт, та як користуватись посібниками, щоб отримати максимальну користь.
Користь ГДЗ: коли вони дійсно допомагають?
Збірники готових домашніх завдань містять відповіді до різних предметів та допомагають швидко впоратись з уроками, які вчителі задають додому. Попри заборону на списування, багато учнів звертаються до збірників ГДЗ, користуються ними як шпаргалками, щоб розв’язувати складні задачі. І це не завжди шкідливо, а в окремих випадках — навіть корисно, і ось чому:
- Школяр вчиться самостійно розбиратись у матеріалі, якщо немає того, хто йому допоможе. З розв’язника можна не просто списувати, а й перевіряти свої знання, знаходити й виправляти помилки.
- Учень знайомиться з правильною послідовністю дій та розвиває аналітичне мислення. Хороший збірник надає не просто відповіді, а послідовні алгоритми, що дозволяє прослідкувати, як саме ми отримали результат. Після опрацювання учень з легкістю буде вирішувати подібні завдання.
- За допомогою збірника готових робіт можна краще засвоїти тему, яка здається складною. Якщо на уроці не вистачило часу, залишились питання, в розв’язнику можна знайти всю необхідну інформацію.
З правильно виконаним завданням у дитини з’являється більше впевненості у своїх силах, і вона без страху йде на наступний урок.
Самоконтроль і аналіз помилок
Збірники готових домашніх завдань підходять учням, які цікавляться предметом та здатні до самоконтролю. Тому кращий варіант використання ГДЗ — це виконати завдання самостійно, а потім перевірити відповідь у розв’язнику. Такий підхід дає можливість учню повторити тему, запропонувати варіанти рішень та порівняти власний хід думки з тим, що запропонований в розв’язнику.
Якщо після виконання завдання школяр матиме змогу перевірити свої знання, то в нього з’явиться мотивація йти на урок, бо він знатиме, що не отримає погану оцінку. З ГДЗ робочий зошит не буде червоним від виправлень вчителя, а учень відчуватиме впевненість у власних силах.
Допомога батькам у перевірці завдань
Батьки навряд чи пам’ятають шкільну програму за 10-11, а тим паче — за 5-6 клас. Крім того, освітня програма постійно змінюється, як і правила оформлення й алгоритми розв’язування різних задач. Тому для батьків збірник з відповідями стане корисним додатком, який:
- економить час на перевірку та не потребує заглиблення в тему;
- допомагає перевіряти домашні завдання з різних предметів в будь-якому класі;
- дозволяє виявити прогалини в знаннях та теми, які потребують додаткового опрацювання.
За допомогою ГДЗ легко перевірити, як ваша дитина навчається у школі, з якими завданнями справляється легко, а яким потрібна додаткова увага.
Шкода ГДЗ: основні ризики для учнів
Однак використання розв’язників з готовими відповідями мають негативні наслідки, а саме:
- Втрата цікавості до навчання. Безконтрольне використання ГДЗ приводить до механічного списування матеріалу. Це заважає учню самостійно аналізувати та приходити до висновків. Якщо дитина втрачає інтерес до навчання, її буде важче зацікавити будь-якою сферою діяльності в майбутньому.
- Недостатнє розуміння і втрата навичок. Якщо учень регулярно звертається до розв’язника та переписує готові відповіді, він втрачає навички до розв’язування навіть типових задач. Без розуміння скопійованого матеріалу він не може самостійно виконати роботу, через що виникають проблеми на контрольних та іспитах.
- Погіршення мотивації та самодисципліни. Учню, який списує з розв’язника, не доводиться стикатися з викликами та самостійно досягати успіхів. Під час виконання домашньої роботи він навіть не намагається розбиратись в темі, а бездумно переписує роботу.
З психологічного погляду використання готових завдань має негативні наслідки в довгостроковій перспективі. Учень переживає стрес і тривожність напередодні екзаменів, сумнівається у власних знаннях, погіршується його самооцінка та мотивація до навчання.
Як зрозуміти, що дитина використовує ГДЗ?
Наявність правильних відповідей з розрахунками та поясненнями часто спонукає учнів до списування. Дізнатись, списує школяр чи самостійно виконує домашню роботу, для вчителів та батьків не так складно.
На копіювання з підручника ГДЗ вказують:
- в учнівській роботі наводиться додаткова інформація за темою, яка не розглядалась на уроці;
- учень знає правильну відповідь, проте не може пояснити хід розв’язування;
- виконання домашніх завдань займає мінімум часу навіть при великих обсягах роботи;
- учень не знає, як розв’язати завдання, подібні до яких вирішив без помилок у домашній роботі.
Тому батьки повинні контролювати процес домашнього навчання та давати збірник відповідей лише для перевірки та виправлення помилок.
Альтернативи ГДЗ: як допомогти дитині з уроками?
Крім збірників з розв’язаними завданнями з математики, іноземної мови, фізики та інших предметів, існують також інші методи, які впливають на успішність навчання:
- Освітні сервіси. Для школярів розроблені спеціальні сервіси і застосунки, які допомагають в цікавій формі засвоювати інформацію.
- Репетитори. Щоб підтягнути окремі дисципліни, заповнити прогалини в знаннях та підготуватись до іспитів, батьки часто звертаються до репетиторів.
- Навчальні центри. Додаткові заняття у спеціалізованих навчальних центрах також сприяють успішності в навчанні.
Використовувати ГДЗ без шкоди для навчання
Грамотне застосування збірників ГДЗ не шкодить навчанню, а навпаки підвищує рівень знань учня, допомагає засвоювати складний матеріал. Щоб отримати максимальну користь від розв’язника, потрібно не просто переписати відповідь, а проаналізувати та запам’ятати алгоритм розв’язування. А перевірка відповідей після самостійного вирішення надає впевненості у власних знаннях та позбавляє тривожності перед наступним уроком або контрольною роботою.